Quantcast
Channel: Home-made by B
Viewing all 86 articles
Browse latest View live

Ledena jogurt krema sa jagodama, limunom i medom

$
0
0

Poplavama i posljedicama od poplava nije kraj, i dalje svakodnevno gledamo i slušamo što se dešava ljudima na poplavljenim područjima, dio njih se još uvijek bori sa vodom , a dio njih se bori sa posljedicama koje je voda donijela i odnijela, i to će na žalost još  potrajati. Dio njih će se isto tako možda i cijeli život boriti sa muljem koji je poplava izbacila. Mulja je bilo i uvijek će biti, a u ovakvim situacijama nekako uvijek izađe na površinu, nadam se da će ga biti što manje i da će prevladati ono dobro i plemenito. A mi ćemo i dalje pomagati ljudima koji su sada u nevolji, prikupljanjem pomoći, humanitarnim radom ili možda samo jednim pozivom ili sms-om  koji za nekoga puno znači.


Život se pomalo vraća na poplavljena područja, život se vraća i među ljude koji se još uvijek  nisu  uspjeli vratiti kućama ali su se pomalo organizirali negdje drugdje, i ja se pomalo vraćam na blog i u kuhinju. Zapravo, u kuhinji sam bila sve ove dane, uz uobičajena jela pripremila i pokoju slasticu, a kako smo u mjesecu kada nam je draga Mateja sa bloga M´s Bakery za temu u blog-igrici Ajme koliko nas je zadala jogurt tako je i jogurt sada nešto češće korištena namirnica. Imala sam puno planova sa jogurtom, od kada sam napravila ovaj moj jogurt sa vanilijom, limunom i medom uživam u njegovu okusu i gledam gdje i kako da ga smjestim. Imala sam jedan manje uspjeli pokušaj sa kolačem pa se neću posebno sa time hvaliti :) , imala sam i imam još nekoliko ideja sa kojima neću stići u ovaj krug igrice, i na kraju kada god bih ga napravila pojeli smo ga samoga kao osvježavajući napitak, a meni je jako dobar i sa pahuljicama za doručak. I tako je u ovoj ledenoj osvježavajućoj kremi završio jedan običan jogurt :)











Bilo je vrući dan, sparno, nakon kišnih dana koji nas još uvijek prate konačno nedjelja bez kiše i kao stvorena za odlazak na planinarenje. Pripremamo se za odlazak, a dragi I. pronađe na netu recept za ovu ledenu kremu, hmmm pa mogli bi je napraviti, dobro će doći malo osvježenja po povratku iz prirode. U zadnje vrijeme kada se zaželimo nekog ledenog osvježenja jednostavno napravim sladoled, vrhnje, pokoja voćkca i aparat za sladoled su mi uvijek pri ruci i za manje pola sata sladoled je u zdjelicama. Ali lijepo je probati i nešto malo drugačije pa smo tako probali i ovu kremicu. U originalu je zapravo evidentirana kao smrznuti jogurt , ne znam kako komentirati, definitivno sam dobila teksturu kreme, dio sam ostavila do sutra dan u zamrzivaču i to bi se moglo u prvi tren nazvati smrznutim jogurtom, ali već nakon nekoliko trenutaka izvan zamrzivača opet je postalo krema, stoga sam se vratila mome nazivu :) , a obzirom da sam i malo izmijenila originalni recept dozvolila sam mu i izmijenjeni naziv. Ono što je činjenica koja se nije izmijenila je da nam je u bilo kojoj teksturi ova poslastica bila jako ukusna i da sam je već ponavila i sigurno ću još , ne samo sa jagodama već i sa ostalim voćem.








Sada je sezona jagoda i baš volim proći pored štandova sa jagodicama , osjetiti njihov miris , a kada ih kupim i probam posebno se veselim onom pravom okusu jagode. Ove godine su se dosta rano pojavile, odmah i po nekim pristupačnim cijenama, ali ne i posebno dobrog okusa. Strpljivo sam čekala nekoliko tjedana i tek kada sam ih počela osjećati  mirisom već dok im se samo približavam počela sam ih i kupovati. Poneku košaricu na štandovima smještenim po cijelom gradu, poneku u trgovini, poneku na placu, ……, obzirom na isprobano priklanjam se onima na štandovima, ujednačena cijena i kvaliteta, dobre ! Upravo takve našle su se i u ovoj kremi.










Ledena jogurt krema sa jagodama, limunom i medom

- 2 čaše čvrstog jogurta (180 ili 200 ml, ista čaša ostaje mjera za ostale sastojke)
- 2 čaše jagoda (opranih, očišćenih i narezanih )
- 1/2 čaše meda (po izboru, ja sam koristila med od lipe)
- 2 žlice soka od limuna
- 2 vrećice vanilin šećera
- 2 bjelanjka

- U posudu za kuhanje staviti jagode, med, sok od limuna i vanilin šećer.
- Zagrijavati na laganoj vatri i lagano kuhati dok jagode skroz ne omekšaju i sve se ne sjedini.
- Jagode usitniti štapnim mikserom.
- Ostaviti da se malo rashladi.
- Zatim dodati jogurt i dobro ga umiješati (ja sam ga umiješala lagano pjenjačom)
- Ostaviti u frižideru oko 2 sata da se dobro rashladi , može se ubrzati i stavljanjem na hlađenje u zamrzivač
- Kada je smjesa dobro rashlađena , bjelanjke umutiti u čvrsti snijeg i žlicu po žlicu umiješati u smjesu (ponovno pjenjačom da se sve dobro sjedini)
- Još malo rashladiti i servirati :)








Nakon prvih zalogaja mogu samo potvrditi ono što sam već napisala u uvodu, ukusno, ukusno, finoooo……., nama se jako svidjelo, toliko da je dragi I. koji je inače veliki ljubitelj sladoleda rekao da bismo sada mogli malo češće uživati u ovoj kremi umjesto u sladoledu. I mogli bi, ova kremica je lagana, pjenasta, i tako iskombinirana da se svaki od sastojaka jednako osjeti, pa ako volite jogurt, jagodice, limun i med, ovo je prava poslastica za vas. Za nas je prava ! :)
Osim jagoda svakako ću kremu napraviti i od voća koje nam tek dolazi, baš sam nestrpljiva u očekivanju višanja, malina, borovnica, i breskve i marelice će se dobro uklopiti.
Ah da, ostanu ona 2 žumanjka od jaja, nije problem, 2 žumanjka se uvijek mogu nekako iskoristiti, od njih napravimo pravi sladoled, stavimo ih u tijesto za neke keksiće, kiflice……., a bjelanjke naravno stavimo u ovu kremu :)








Ovu ledenu jogurt kremu šaljem dragom Mateji kao ulaznicu u igricu Ajme koliko nas je.

A mi svi skupa ne zaboravimo da je pomoć i dalje potrebna , da i samo jedan poziv za nekoga kome je potrebno puno znači !







Savršeno nesavršeni macaronsi

$
0
0
Danas je Valentinovo, savršen dan da po tko zna koji put kažem da ljubav ne treba slaviti i obilježavati samo na Valentinovo već to trebamo raditi svaki dan, ali isto tako dan kada iz godine u godine objavljujem post koji započinjem sa „danas je Valentinovo……“ :)

Lijepo je Valentinovo što god tko mislio o tome moram priznati da mi se sve više sviđaju ti mali znakovi pažnje koje (i) danas darujemo jedni drugima, a nikada mi se nije sviđalo i ne sviđa mi se sav onaj komercijalni kič koji poprati ovaj dan. Tako je bilo i biti će i sretna sam što i oni koje volim misle isto i zajedno uspješno zaobilazimo zamke Valentinovo euforije i svakodnevno poklanjamo jedni drugima iskreni osmijeh, lijepu riječ i topli zagrljaj. Dragi I. će uz to sigurno doći sa crvenom ružom koja me uvijek razveseli pa će i danas, a ja sam njega razveselila ovim  macaronsima :)








Macaronsi za Valentinovo i još ovako nesavršeni, zapravo savršeno nesavršeni, zašto ? Zato, ……zato što sam za danas baš željela nešto onako simbolično, željela sam da ima srce, čokoladu, možda i nešto crveno i krenula sa idejom da će to biti macaronsi u obliku srca, crveni i čokoladni. Super ideja, ali izvedba za nulu, iako se nije činilo tako teško taj pokušaj je završio vrlo neslavno. Kada sam prvi put pravila macaronse to su bili ovi "muški i ženski macaronsi" i tada sam imala mali problem sa smjesom nakon što sam joj dodala crvenu boju. Kod ovog pokušaja imala sam malo više problema, prvo dodavanjem crvene boje u dio smjese i dodavanjem kakaoa u drugi dio kada je smjesa opet značajnije promijenila teksturu, macaronse zatim formiram pretankog sloja, i pečem ih kasno navečer kada mi koncentracija nije više na najvišoj razini i naravno……doviđenja dragi macaronsi, ne da niste uspjeli nego baš niste! Dijelim slučaj sa dragim I. :)  saslušao me i rekao: "pa nemoj forsirati, zašto ne napraviš one obične macaronse , ….i.... zašto uopće macaronsi ?" Aha, zašto danas macaronsi , pa zato dragi I. jer si mi knjigu sa receptima za macaronse ti poklonio i to onda kada sam se najmanje nadala, onda kada………..








…………. je bila subota kao što je danas, ali nije bilo Valentinovo već je to bilo negdje oko  rođendana bloga :)  Blog je tada slavio tek 2. rođendan,  a I. i ja smo se tek  upoznali, I. me pozvao na kavu a ja sam trebala ići na posao nešto dovršiti, pa hajde može jedna brzinska prije posla. Dođem, sjednem, razgovaramo,  a I. vadi crvenu ružu i knjigu, gledam ga i pitam zašto ? "Pa za rođendan bloga, znam koliko ti to znači" kaže mi uz osmijeh. Ajme, ostala sam bez teksta, a tek kada sam odmotala ukrasni papir i vidjela knjigu, to je ona oko koje sam se vrtila po knjižarama, prelistala bih je, gledala lijepe macaronse, čitala recepte, ali bila mi je malo skupa i nekako sam se i pomirila da je zapravo neću imati. Kad ono……knjiga je u mojim rukama, iskreni osmijeh i iskreno hvala, na ovakvoj pažnji, poklonu, onome što je bilo tada „u zraku“……. lijepo. E da, dragi I. možda do danas nije niti znao da sam tu subotnju kavu ovako dobro zapamtila :) , a nakon te popili smo još puno kava, obilježili i nekoliko Valentinova :) , napravili zajedno "muške i ženske macaronse", a  pojeli smo i današnje macaronse, ove obične, najobičnije, koji mi nisu niti uspjeli baš najbolje, koji su skroz nesavršeni i u tom nesavršenstvu zapravo savršeni, ……kao što je i ljubav ! :)


Macarons

- 100 g bjelanjka (cca 3 jaja M)
- 110 g sitno mljevenog badema (poželjno blanširanog, ali može i sa koricom kao što sam ja koristila)
- 200 g šećera u prahu
- 35 g kristal šećera
- prstohvat soli

Čokoladni ganache

- 125 ml slatkog vrhnja
- 100 g tamne čokolade
- 1 žličica naribane korice naranče

Dekoracija

- Čokoladna srca
- Šećerna srca
- Šećerne zlatne perlice


- Bjelanjke i prstohvat soli mutiti mikserom na najvećoj brzini u srednje čvrsti snijeg (cca 1,5 min)
- Dodati kristal šećer u 2 navrata i dalje miksati (cca 1,5-2 min)
- Šećer u prahu i bademe sjediniti i po mogućnosti prosijati , a zatim žlicu po žlicu dodavati u snijeg od bjelanjaka i drvenom kuhačom umješati. Potrebno je raditi energičnim pokretima na način da se smjesa prebacuje, a ne miješa u krug.
- Pleh obložiti papirom za pečenje i na njemu iscrtati krugove za „šablonu“ macaronsa (moji su bili promjera 3,5 cm)
- Smjesu staviti u slastičarsku vrećicu i istiskivati krugove na pripremljeni papir za pečenje
- Zatim plehom „udariti“ nekoliko puta po čvršćoj podlozi da se macaronsi skroz formiraju i zrak iz bjelanjka istisne
- Dekoraciju šećernim srcima i šećernim perlicama odmah staviti i ostaviti macaronse da se suše na sobnoj temperaturi oko 1 sat (kod mene 1.15-1:30 sata)
- Zatim pećnicu zagrijati na 150 stupnjeva i peći macaronse 12-13 minuta
- Čim macaronsi izađu iz pećnice na one gdje ste planirali dekoraciju čokoladnim srcima staviti srca, ako se odmah ne zalijepe donji dio srca premazati sa malo vode i staviti na macarons.
- Ostaviti macaronse da se skroz ohlade

- Dok su se macaronsi sušili na sobnoj temperaturi pripremiti čokoladni ganache : slatko vrhnje zagrijati do vrenja, dodati mu čokoladnu razlomljenu na kockice, miješati i zagrijavati dok se čokolada ne otopi, dodati žličicu naribane korice naranče dobro je umiješati i ostaviti da se sve ohladi i stegne. Prvo na sobnoj temperaturi, a zatim u hladnjaku.

- Ohlađeni ganache stavljati u slastičarsku špricu, istisnuti na jedan macarons i spojiti ga drugim (ja sam ih uglavnom složila tako da oni sa dekoracijom budu gornji, a donji bez dekoracije)

Macaronsi su spojeni, spremni za fotkanje i ono što najviše volimo, za degustaciju :)







Dok sam ih pripremala za spajanje razmišljam kako u ovim malim macaronsima ima tako puno života i puno ljubavi. Bez obzira na pripremljenu šablonu i bez obzira što sam smatrala da sam smjesu uspješno pripremila pokazalo se da niti je smjesa bila tako uspješna niti su macaronsi ispali po šabloni svaki isti. Za smjesu znamo, osjećaj je najvažniji, ne miješati previše, ne miješati premalo…….kao i u životu, a i u ljubavi, ne previše, ali ne ni premalo ! Daleko su ovi macaronsi od onih lijepih koji su "kao slika" , kakve vidim i kod vas drage kolegice blogerice koje ste pravi majstori za lijepe macaronse, ovdje je svaki ispao različit, deblji, tanji, manji, veći, sa izraženijim karakterističnim „stopalom“ i sa manje izraženim. Ali sviđali su mi se takvi kakvi jesu, vidjela sam ih nekako životne, spajala sam ih i tražila im par, nekome ga nađem iz prve nekome iz drugog pokušaja, na kraju svaki macarons je našao svoju srodnu dušu :) i spojen je finim i pomalo aromatičnim čokoladnim ganacheom sa notom naranče. A degustacija je prošla uz riječi : "ovi najjednostavniji su mi najbolji, mmmmm pa ja ću ih sve pojesti " :) 








I još samo da se podsjetimo da nikada ne zaboravimo pokazivati da volimo, da ne zaboravimo da smo svi voljeni i da nam dragi ljudi to svakodnevno na svoj način pokazuju, netko će to napraviti i sa ne baš najuspješnijim izdanjem macaronsa :) Macaronsi koji su i ovakvi nesavršeni meni bili baš savršeni, kao što je u svojoj nesavršenosti i svaka ljubav savršena ! :) 

I kao što sam rekla u prošlogodišnjem "valentinovskom postu" tako neka bude i danas, uživajte u današnjem danu, simpatično je i lijepo, Valentinovo neka bude danas, a ljubav svaki dan ! 

FBI rukavice - Coolinarija

$
0
0

U ovom krugu blog igrice FBI rukavice koju je pokrenula draga Maja sa bloga Cooks and Bakes istražujemo blog drage Nataše – Nale , Coolinarija.

Natašin blog jako volim kao što volim i našu Natašu :), a kada sam predložila blog Coolinarija za ovo istraživanje pred očima su mi bile sve one divne pogače, pite , peciva koja Nale priprema i sa nama dijeli. Ipak, na kraju, u ovom krugu igrice nisam uspjela isprobati ništa od toga što nikako ne znači da jednom neću, već je uobičajeno da su u ovakvim istraživanjima bloga želje jedno, a mogućnosti drugo pa je neki uži izbor potrebno napraviti, a nekada ga umjesto nas napravi i situacija. U svakom slučaju isprobala sam malo slanoga i malo slatkoga i u svemu baš uživala !












Kada god dođem na blog Coolinarija osjećam se kao da sam došla kod Nataše doma, onako lijepo pozvonim na vrata, Nale me dočeka sa osmijehom, uvodi me u svoju kuhinju koja je topla, ugodna, osjećam se dobrodošla i baš onako domaćinski ugošćena. Nale kuha kavu, stavlja na stol  jednu od svojih divnih pita ili je možda umijesila pogaču pa zato sve tako lijepo miriše , pričamo, smijemo se……ooooo, polako, polako, biti će sigurno jednom i ovakav susret :), ali za sada smo virtuelno ovdje i bez obzira na to osjećam kao da se Nale i ja već dugo poznajemo i jako dobro razumijemo :)


Svako istraživanje pa i ovo istraživanje bloga treba nekako započeti i tako sam i ja osim početnog impulsa (pogače, pite, domaće, fino, …) za prijedlog bloga u istraživanje krenula od samog imena , Coolinarija , ime koje mi je odmah ostalo u uhu, a kada sam pročitala kako ga je Nale interpretirala sve skupa mi se tek posebno svidjelo. Nale nam je rekla nešto i imenu bloga, a i o sebi, sve možemo pročitati ovdje. Sviđa mi se i sam koncept bloga, a posebno mi se sviđa kako Nale piše, njezini postovi su puno više od recepata, to su priče koje se pročitaju i pamte, a slijede ih recepti koji se isto tako pročitaju i pamte, ako ih k tome i isprobamo uživamo i pamtimo ih još i dulje. Posebnu pažnju privlače i postovi sa savjetima, naći ćemo ih ovdje , sve od praktičnih mjera pa do kulinarskog horoskopa :)  Zatim treba izdvojiti priče o hrani, 1 , 2 , 3, 4, ……., a mene su naravno privuklii i oni sa naslovom Zimnica,….., uh čega tu sve ima, doći će i sezona zimnice pa ću im se sigurno još vratiti.


Čitala sam tako postove, recepte, gledam kako to sve fino izgleda, sve bih barem malo probala, lista koju pripremam za isprobavanje je poprilična, znam da nakon ovoga ide uži izbor i na kraju su ovdje Natašina jela i slastice koje sam isprobala, uobičajeno malo slanoga, malo slatkoga i izdvojeni „kapitalac“;)




Recepte neću prepisivati već su u linkovima u nazivu.






Što ja volim ovakva rižota, a tek što sam gljive poprilično zanemarila u prehrani, a i njih volim. Kupila sam šampinjone sa namjerom da napravim ovaj Gulaš sa pečurkama, ali ti šampinjoni nisu dočekali gulaš, a nisu dočekali niti ovaj rižoto, završili su u jednom brzinskom omletu i eto me opet na početku po pitanju gljiva :) Rižoto sam odlučila skuhati jednu subotu kada sam bila sama i kada obično dođem gladna nakon cjelojutarnje šetnje gradom, kavice i obaveznog odlaska na plac. Išle smo tako moja draga S. i ja i tu subotu i na placu odlazim do prodavača gljiva, malo kasnim i od svega ostale su samo bukovače. Pa dobre su i bukovače, kupujem i već jedva čekam svoju porciju rižota. Pripremam ga po receptu, bez nekih odstupanja, i ubrzo je zamirisao, mmmmm :) Brzo fotkam i uživam, odličan rižoto, odlično brzo, a tako ukusno jelo ! Nale kaže da joj je ovaj recept posebno drag, mislim da je razumijem i zašto :)












Kod mene ne može bez juhice :), a kod Naleta sam našla tako dobre juhe da sam barem jednu svakako morala isprobati. Odlučila sam se na ovu jer je puna povrća i taj dan bila mi je kompletan obrok. Usput sam tih dana kupila nove praktične posude za ponijeti ručak na posao, sa pripadajućom torbicom :) i konačno riješila pitanje variva i juha koje sam i do sada znala ponijeti , ali ne baš u prikladnim posudama. Sada imam sve i ispred sebe imam i ovaj recept. Kada je kuhala ovu juhu Nale je bila bolesna i juha je bila prava okrepa, i uistinu je takva, bogata povrćem i dobrim okusom, prodinstani luk i dodavanje povrća na njega daje u konačnici poseban okus ovoj juhi. Koristila sam povrće iz „Carske mješavine“, pravila po receptu, dodala sam mlijeko, ali ipak nešto manje gustina (oko 1 žlicu) tako da je moja juha nešto rjeđa, ali svejedno jako fina. Zapravo, ne bih imala ništa protiv da je i sada ispred mene tanjur ove juhe :)













Uobičajeno kada istražujem neki blog u izboru recepata koje sam isprobala izdvajam „kapitalac“ :), to je onaj recept koji mi se posebno svidio, kojega bezuvjetno ostavljam u svojoj kuhinji i za koji mogu samo reći da je odličan ! E , kod Naleta sam našla dva kapitalca i jedan od njih je svakako ova cikla , iskreno ću reći da nisam očekivala da će biti baš tako dobra, ali malo je reći da mi se svidjela, iznenadila me i oduševila, apsolutno da ! :)

Još jedna subota i plac, kupujem povrće kod poznate prodavačice i kada god izaberem i platim kupljeno ona pridoda još nešto kao „poklon“, kaže evo još koja mrkvica, jedan peršin, ….., a ovaj put ja kažem "joj pa dajte mi dvije male cikle" :)  Nasmijala se i u vrećicu stavila dvije male cikle. A Nale mi je dala ovaj recept. Operem cikle i stavljam ih kuhati, uzimam recept u ruke i čitam što dalje, imam opet kupljene šampinjone, imam proso, nemam korijander ali proći će i bez toga, sve ostalo imam i kada su cikle kuhane ogulim ih, izdubim sredinu, punjenje je već pripremljeno , cikle su napunjene i idu u pećnicu, već mi sve skupa poprilično miriše. Vadim ih i djeluju mi malo suho pa sam ih prelila maslinovim uljem, obavim fotkanje i vrijeme je za prvi zalogaj, …….ugodno sam iznenađena, ovo je tako dobro, ma oduševljena sam, ovo je fenomenalno ! Cikla u ovoj kombinaciji i ovako pripremljena oduševiti će svakog ljubitelja cikle, a one koji to nisu mogli bi to i postati (žao mi je što dragi I.nije bio blizu da proba , znam da baš ne voli ciklu, ali vjerujem da bi je ovakvu zavolio, biti će još prilike :) )










Ribu mogu jesti uvijek , a jedem je otprilike 2 puta tjedno, možda je ovo i više od nekog prosjeka, ali ja bih bila zadovoljnija da je i češće. Morska riba je izbor broj jedan, ali i pastrva isto tako dobro prolazi. Dobro prolaze i riblji fileti, i lignje koje kao i nisu riba, ali sada to i nije tako važno. Važno je da su me ovi fileti oslića kod Naleta privukli i da sam poželjela jedan baš ovakav ručak, brz, fin, lagan. Filet ribe i salata, nakon toga čašica bijelog vina :), ma odlično ! Umjesto fileta oslića kupila sam filet lista pa sam njega koristila, a za salatu sam naribala mrkvu, bijelo i crveno zelje. Kupila sam i nekoliko grančica svježeg ruzmarina, kako je samo mirisao, očito je svježe ubran stigao taj dan na plac. Primjetila sam da je kod Naleta u receptu u postupku ruzmarin negdje izostao, ali nema veze , ja sam ribu ispekla tako da sam nekoliko listića svježeg ruzmarina stavila na filet, obložila ga sa minimalno brašna i stavila na zagrijano maslinovo ulje. Na kraju sam ga prelila sa još malo maslinovog ulja. Divno je zamirisalo, a i bilo je fino, ručak kakav rado pripremim i sigurno ću još koji put.











U Natašinoj izvedbi tako lijepe, pahuljaste, čim sam ih vidjela morale su biti i kod mene isprobane, i prilika je stigla. Dugo nisam radila neke kiflice, a ove su još i sa pivom, ok i posne su iako mi to nije bilo presudno, pune se sa džemom, "okupaju" u slatkom sirupu, nekako moraju biti dobre :) Sastojci su pripremljeni i krećem, čini mi se da je previše ulja, da li će biti premasne, pa malo su i bile moram priznati, ali kako sam ih radila prvi put nisam baš bila sklona pretpostavljanju što će se dogoditi ako npr. stavim manje ulja, koliko piše u recepti toliko treba staviti i gotovo :) Tijekom rada odlučim da ću imati dvije vrste kiflica, jedne punim sa marmeladom od višanja, a druge sa džemom od šljiva. Ove punjene sa marmeladom od višanja posipam na kraju kokosom, a one punjene džemom od šljiva posipam šećerom u prahu. Koje su bile bolje ? Polako.... :) Još, one punjene sa marmeladom od višanja radim prve i ne shvatim odmah važnost umakanja u šećerni preljev, tek ih onako malo provučem kroz preljev, posipam kokosom i gotovo. U međuvremenu gnjavim malo Natašu sa pitanjem kako ću kiflice sačuvati koji dan i Nale kaže da ih mogu držati u šećernom sirupu i eto, shvatila sam da bi ih trebalo držati tako malo dulje, a ne samo provući kroz sirup. One punjene džemom od šljiva držim dulje u sirupu , vadim i zatim posipam šećerom u prahu. I evo nas opet kod pitanja koje su bolje, a odgovor je da ovisi koje će vam se više svidjeti, one sa marmeladom od višnje i sa kokosom su nekako laganije ali ne tako punog okusa, dok su one sa džemom od šljiva i šećerom u prahu nešto teže, ali zato punog okusa i baš nekako prave ! E da, i okus piva je tu, onako pomalo gorkasto, čini ih svakako posebnijim.
A zašto Nale ne vjeruje šoljicama, treba pročitati u ovom postu uz recept za kiflice, kada pogledam moje šalice razno-raznih vrsta i veličina ne vjerujem im puno niti ja i zato hvala ti Nale što si ovaj starinski recept prevela u grame :)













Kada sam vidjela recept za žito sa šlagom odmah sam se sjetila mojih dolazaka u Beograd od prije nekoliko godina, isto kao što je Nale u postu sa ovim receptom pisala o svojim šetnjama Bulevarom i odlascima na žito sa šlagom dok je još bila dijete. Mi nismo imali žito sa šlagom dok smo bili djeca i dok nisam prije par godina poslovno došla u Beograd i probala žito sa šlagom nisam niti znala puno o samom žitu i  koliko je dobro. Prije nego sam krenula na put javila sam se prijateljici koja je doselila iz Zemuna i pitam je što bi željela da joj donesem, a ona kaže da joj kupim žito :) , hajde dobro valjda ću nekako donijeti žito do Zagreba. U centru Beograda ušla sam u malu, poprilično neuglednu slastičarnicu, gledam i vidi se da baš i ne znam što i kako pitati, starija gospođa koja je došla na kolač i čašu hladne boze kaže mi da je to stara slastičarnica sa provjerenim receptima, da su i njezini roditelji tu dolazili još prije 70-tak godina, a ja kažem da želim žito :)  Kupujem za sebe, kupujem za prijateljicu, nosim žito u Zagreb………, bila sam nakon toga još nekoliko puta poslom u Beogradu, svaki put sam posjetila staru slastičarnicu i nosila žito u Zagreb :) Sada sam  kod Naleta našla  recept koji sam i isprobala, imala sam ideju napraviti žito bez šećera ili sa što manje šećera, ali ne ide to tako, ili radite po receptu ili ne radite, pravi okus žita, onaj kao iz stare, dobre slastičarnice dobiti ćete samo ako slijedite recept. Ako zanemarimo namakanje i kuhanje pšenice koja od vas ne zahtjeva neki veći angažman sve ide brzo i lako. Usitnjavala sam u sjeckalici i namjerno ostavila pokoji krupniji komad pšenice. Iako znam da dragi I.nije veliki ljubitelj ovakvih slastica nudim mu da proba žito, iznenadio se što sam ga uopće radila, kaže zar se to ne radi na posebne prigode, pa radi se, evo posebna prigoda je da ga ja sada isprobam po receptu od Nataše :) Uostalom u slastičarnici ga ima svaki dan, nije li svaki dan posebna prigoda :)  Probali smo ga, i pojeli smo ga, tako obično, a posebno žito, posebno dobro  sa šlagom !











I evo ga na kraju , „kapitalac“ ! :) Iako ga je punjena cikla skoro izgurala sa trona ipak nije uspjela, ovaj recept je definitivno na prvom mjestu ovog istraživanja ! Pita od jabuka koja je toliko dobra da samo mogu žaliti što je nisam i ranije isprobala, a možda i ne trebam žaliti jer bi je valjda toliko već pojela da bi brzo krenula borba sa kilogramima i ne bih je više smjela niti primirisati, uh tko bi to tek izdržao :) Dakle, oko lijene pite sa jabukama se već neko vrijeme vrtim, volim pite sa jabukama, a kako nas mama od dragog I. redovno časti njezinom savršenom pitom od jabuka (iz ovog posta) nekako je nemam potrebu baš sama raditi, ali kada sam vidjela kod Naleta ovu sa "snježnim" pokrivačem nisam puno dvoumila, odmah je došla na listu i na isprobavanje. Kišni dan, nedjelja, domaće jabuke su u košarici, laganiji ručak, a nakon toga počastiti ćemo se ovom pitom. Želim da bude posebna i malo drugačija pa koristim male kalupiće (promjera 13 cm) koje sam kupila u Dbk kad smo moja draga K. i ja šetale po dućanu u kojemu je bilo doslovno "sve i svašta", ugledale ove kalupiće i kupila sam ih. Baš su pravi za ovakve mini pitice :) 










Tijesto radim u potpunosti po receptu, lagano i lijepo se napravi, i onako sirovo djeluje jako fino, vidi se da će biti dobro i kada se ispeče. Pripremam jabuke ali ih nisam naribala već narezuckala na male komadiće, nekako ih tako više volim u kolačima, stavljam ih dinstati na komadiću maslaca i stavljam smeđi šećer uz dodatak malo vanilin šećera, prelijem ih i sokom jednog limuna i dodajem malo više cimeta nego što je u receptu, i pustim ih dinstati oko 15-tak minuta. Šaum od bjelanjaka napravim kako piše u receptu. Orahe koji su isto u receptu zaboravljam :( Tijesto rasporedim u moje male kalupiće, pečem ga točno 14 minuta, stavljam na tijesto jabuke, a šaum istisnem slastičarskom špricom i formiram po jabukama. Pećnicu sam smanjila na 160 stupnjeva, vraćam pite i pečem ih još 10 minuta, pojačam temperaturu na 180 stupnjeva i dovršim ih još 5 minuta, gasim pećnicu, ostavljam vrata poluotvorena i pite se hlade.










A kada smo dragi I. i ja probali pitu, …….finoooooo…..kako dobro, tijesto je presvršeno, ali baš jako dobro, mekano, nježno, ma super je, a snježni pokrivač na jabukama fenomenalna ideja. Počastili smo se nas dvoje, počastila sam mamu od dragog I., dragu prijateljicu S., pita nam se svima jako svidjela ! 









Sa ovom divnom pitom od jabuka zaključujem moje istraživanje u kuhinji kod Nataše, odnosno zaključujem ga u ovom krugi FBI rukavica jer je ostalo još toliko odličnih recepata koje treba isprobati i sigurna sam da će me još koji oduševiti kao što je i ova pita od jabuka. Hvala ti draga Nale na svemu i na svim odličnim receptima koje sa nama dijeliš i veselim se daljnjem druženju :) 






Rižoto sa lignjama

$
0
0
"Pržene lignje, prženi krumpir, salata" , i tako svaki petak u restoranu u firmi. Petak je dan za lignje i iako nekada budu i one sa žara, nekada bude rižoto, nekada bude i nešto sasvim drugo petkom jedemo pržene kolutiće liganja i pomfrit, lignje (i ulje od prženja) već od jutra se osjete  u liftovima i na hodnicima sa kojih se uglavnom čuje : 
"Uh opet lignje, a petak je" 
"Joj da, lignje" 
"Ideš li na ručak, na lignje ? " 
"Što si ručala - pa lignje ! " :) 

Danas je petak ali nisam u firmi i neću ručati lignje, a neću niti rižoto koji danas predstavljam i za koji je ideja došla prošli petak, baš dok sam jela spomenute pržene lignje. Na ručak obično idem među zadnjima, već na kraju radnog vremena restorana, nekada se oslonim na jelo u restoranu koje je u to vrijeme već smanjenog izbora, nekada ponesem nešto svoje. U svakom slučaju u vrijeme kada dolazim restoran je već prazan i miran, sjednem, pojedem i koristim miran trenutak da se javim dragom I. i da razmijenimo koju riječ o proteklom jutru. Pišem mu da baš jedem "lignje petkom" :), a dragi I. piše da dugo nije jeo rižoto sa lignjama. O pa nisam niti ja dugo jela rižoto sa lignjama i odmah sam poželjela da mi je na tanjuru upravo taj rižoto. Dovoljna je bila još samo jedna poruka da u nedjelju I. donese lignje, da pregledamo malo recepte koji se nude na netu i zaključimo da znamo i sami napraviti rižoto sa lignjama, baš ovaj :) 









Pripremajući sastojke pitam dragog I. što misli o vječnom pitanju da li je lignja riba ili meso, ne dobivam konkretan odgovor pa zapitam sama sebe i zapravo ne znam što bih rekla, odnosno nije mi posebno niti važno, lignja je lignja :) Odnosno, lignja je morski glavonožac, ima tijelo i krakove, živi u moru,miriše na more. Kada je svježa i kvalitetna meso joj je jako ukusno i mekano, ona druga je više gumenasta i nimalo privlačna, ali nju ćemo pokušati izbjeći. Lignje su ukusne i kada se samo isprže, ali i kada ih fino napunimo ili ispečemo u pećnici sa krompirićima. Jako su fine i jadranske lignje sa žara , ali su isto tako dobri i ukusni rižoti od liganja. Posebna prednost rižota je što se brzo pripremi , toliko brzo da sam odlučila prvo postaviti stol, a zatim ga početi pripremati kako bismo ga odmah jeli svježeg i vrućeg.  Za rižoto sa lignjama poželjno je koristiti rižu za rižota, zašto sam se ja odlučila na basmati rižu trebala bi ostati vječna i neobjašnjiva tajna, :) , ne znam, zato što mi je bila pri ruci, otvorena, za potrošiti, pa eto, riža je riža i može i u ovaj rižoto. I sasvim se dobro uklopila :) 


Rižoto sa lignjama 
(za 2 porcije) 

- 250 g liganja (kolutići)
- 125 g riže 
- 1/2 veće glavice kapule (ljubičastog luka) 
- 2 režnja češnjaka 
- 2-3 žlice maslinovog ulja 
- peršin 
- 1 žličica domaćeg dvostrukog koncentrata rajčice 
- oko 300 ml povrtnog temeljca
- oko 150 ml bijelog vina 
- sol
- papar 
- parmezan

- Lignje, narezane na kolutiće,  oprati i malo prosušiti 
- Pripremiti povrtni temeljac 
- luk sitnije nasjeckati
- češnjak sitno nasjeckati 
- u veću i dublju tavu staviti maslinovo ulje, zagrijati ga i dodati luk, dinstati ga dok ne postane lagano staklast, zatim dodati češnjak, sjediniti ga sa lukom i još malo popržiti. 
- Dodati peršin, umiješati ga i popržiti oko pola minute, a zatim dodati lignje , dobro sve promiješati i  pržiti, više dinstati,  na laganoj vatri oko 5-7 minuta. 
- Dodati rižu, umješati je i sve skupa poprižiti još 1-2 minute, a zatim pomalo dolijevati povrtni temeljac i kuhati rižu prema uputi sa pakiranja (moja se kuhala 10 minuta) uz neprekidno lagano miješanje, nakon što je temeplac potrošen pomalo dodavati bijelo vino i nastaviti kuhati. 
- Odmah nakon dodavanja prvog povrtnog temeljca dodati i koncentrat rajčice i dobro ga umiješati. 
- Na kraju kada je riža skuhana, a tekućina isparila, dodati soli i papra po želji. 
- Nakon što je rižoto skuhan, ostaviti ga 1-2 minute i servirati. 

Rižoto dodatno posuti peršinom, naribati sir, i ne zaboraviti čašicu dobrog vina, može onog istog bijelog koji smo koristili za kuhanje rižota :) 










Rižoto nam je bio jako dobar, baš ukusan u aromatičan, jako se svidio i dragom I. i meni, a mene je posebno oduševilo što smo u tako kratko vrijeme dobili nešto ovako dobro.Dobili smo ručak u kojemu smo baš uživali ! 

Iako uz rižoto baš i ne ide kruh taj dan odlučili smo se na fini rustični, crni kruh iz pekača, jedna šnitica je dobro došla , a ostatak smo već pojeli kasnije i sljedeći dan. Uz šniticu kruha ili bez ovaj rižoto toplo preporučujem. I zapravo mi nije jasno zašto jednom ne bi i u našem restoranu u firmi umjesto prženih liganja i prženih krumpirića jednom poslužili i ovakav rižoto......., hm, bez prženih liganja, a o čemu bismo onda pričali petkom ? :) :) 







Kandirana marmelada od limuna i naranče zamirisana lavandom

$
0
0
Uh kakva je ovo marmelada ? :) Kandirana ? od limuna i naranče , pa još k tome zamirisana lavandom. I da, baš,  takva je ! :) A mogla sam je nazvati i "Oproštajna marmelada", ali tada bi tek bilo puno upitnika iznad tog naziva marmelade. Mogla sam je nazvati i "Savršena marmelada" , tada bi već bilo puno manje upitnika, ali i dalje ne bismo znali što se sve u njoj tako savršenoj krije. U svakom slučaju kriju se lagano kandirani limuni i naranče i krije se mirisna lavanda, a marmelada je i oproštajna jer se sa njom opraštam, ne od marmelada, ne od bloga, ne od vas, ......opraštam se od jednog perioda života i krećem u novi, opraštam se od zime i veselim se proljeću, opraštam se.......no, no, krenimo redom, najbolje uz zalogaj ove, na kraju ipak "samo savršene" marmelade :) 








Oprostila sam se tako od jednog  perioda života,  zaključila ga nakon 16 godina u sada već bivšoj firmi, krenula sam dalje. Sa bivšima sam se lijepo oprostila, čašćenje, pokloni, puno dobrih želja, stisak ruke, poljubac i zagrljaj. I brzi novi početak, novi posao, novi ljudi, novo, novo, ....., navikavam se, učim, trudim se, a trude se i novi kolege koji su me lijepo primili, prenose svoja znanja i iskustva, prvi dani su iza mene, koliko će ih još biti, da li je ovo mjesto gdje ću provesti sljedećih 16 godina, manje ili više, neka pokaže vrijeme i događaji koji su ispred mene, moja je želja da bude dobro i da potraje :) 

Nekako istovremeno oprostili smo se i od zime koja je ostala iza nas i zamijenilo je proljeće. Istina je da ne volim zimu iako mi zapravo sve manje smeta, tijekom tjedna sam uglavnom u zatvorenom, a subote u gradu i nedjelje u prirodi su uvijek nekako lijepi i zimi. Ipak, proljeće je ljepše, puno ljepše i jako sam se razveselila kada smo nedjeljom prestali gaziti po snijegu i kada nas je i u planini dočekala zelena trava i procvjetao prvi kukurijek, ......kako je samo lijepo duboko udahnuti i krenuti ........ :) 







Krenuti ne samo na novi posao, ne samo u planinu, ne samo uhodanim stazama, već i u susret jednoj novoj marmeladi. Kada se malo osvrnem dugo nisam napravila novu marmeladu, držala sam se nekih provjerenih i sada već omiljenih kombinacija i često razmišljala što bih još mogla iskombinirati, a onda umjesto marmelade nađe se tu neki kolač ili jelo i marmeladica ne ugleda svjetlo dana. 

Za ovu marmeladu sam znala što hoću čim sam uvidjela da imam domaće limune i naranče koje neću uspjeti pojesti, već sam ih počela pomalo i bacati jer nisu mogli više stajati,a ja sam ih nabavila malo previše i jednostavno nisam stigla potrošiti. Znala sam tada da će se naći u marmeladi i znala sam da želim iskoristiti sve ! Ne samo "meso naranče" ili malo korice, želim sve, cijelu naranču i cijeli limun. Doputovali su sa Brača i znam da su neprskani i da imam ispred sebe ono najbolje iz čega sada želim izvući nešto još bolje i takve ih sačuvati barem još neko vrijeme. A lavanda ? e ona se ugurala baš onako tiho i nježno kao što je i sama nježna, prava dama koja je ovu marmeladu učinila profinjenijom i mirisnom. Nije lavanda niti zima niti proljeće u ovoj marmeladi, ona je ljeto koje još nije stiglo, ali koje sam htjela malo prizvati, ako ne drugačije , a onda u okusu ove marmelade. Iako, ovo je prije svega marmelada od limuna i naranče, i oko nje ima malo više posla, ali isplati se svaka uložena  minuta :) 








Kandirana marmelada od limuna i naranče zamirisana lavandom

- 650 g naranče - očišćene od koštica i grubog dijela kore 
- 350 g limuna - očišćenog od koštica i grubog dijela kore 
- cca 500 ml soka od naranče i limuna (ostati će oko 300 ml usitnjavanjem pripremljenog voća, ostatak iscijediti) 
- cca 500 ml vode 
- 600 g šećera 
- 50 g vanilin šećera 
- 2 žlice sušenih cvjetova lavande 

- 2 kom sterilne gaze i staklenke za marmeladu (4*314 ml) 

- Limune i naranče oprati , odstraniti grubi dio kore (odstranila sam vrh i tek malo od ostalog dijela kore gdje je bilo poneko zadebljanje) . Rezati ih na ploške i odstranjivati koštice koje obavezno sačuvati 
- Pripremljene ploške limuna i naranči zatim nožem usitniti na sitnije komadiće (meso i koru) i stavljati ih u lonac za kuhanje. Obavezno sačuvati sav sok koji će izaći (na kraju će se sakupiti oko 300 ml soka, ali ovisi o sočnosti limuna i naranči) 
- Dodati još oko 200 ml soka i vodu. 
- Koštice limuna i naranči vezati u sterilnu gazu u mali "zavežljaj" . Isto napraviti i sa sušenim cvjetovima lavande i oba "zavežljaja" staviti u posudu za kuhanje sa voćem i tekućinom. 
- Kuhati na jačoj vatri dok ne uzavri, a zatim smanjiti vatru i kuhati još oko pola sata dok korice ne omekšaju, obavezno povremeno promiješati. 
- Pećnicu zagrijati na 180 stupnjeva i pleh obložiti papirom za pečenje. Prokuhane limune i naranče vaditi šupljikavom žlicom da se što više ocijede i rasporediti ih na pleh. Posuti ih sa 200 g šećera i staviti u zagrijanu pećnicu. Nakon 10-tak minuta promiješati drvenom kuhačom, ostaviti u pećnici oko 1 sat i svakih 15-tak minuta promiješati. Za oko 1 sat limuni i naranče će se u pećnici lagano kandirati. 
- U međuvremenu u preostalu tekućinu u loncu za kuhanje ("zavežljaje sa košticama i lavandom još zadržati u tekućini)  dodati ostatak šećera (400 g) i vanilin šećer i dobro umiješati, kuhati na jačoj vatri dok ne uzavri, a zatim na srednjoj vatri još oko 15-tak minuta dok se ne počme lagano zgušnjavati. Ostaviti sa strane dok limuni i naranče u pećnici nisu gotovi. 
- Kandirane limune i naranče izvaditi iz pećnice i staviti ih u sirupastu tekućinu u loncu za kuhanje. Sve skupa dobro umiješati i kuhati prvo na jačoj vatri dok ne uzavri, a zatim na srednjoj vatri uz stalno mješanje, do željene gustoće marmelade, oko 45 min do 1 sat , uz stalno mješanje. 
- Marmelada je gotova, izvaditi "zavežljaje" gaze sa košticama i lavandom, ona sa košticama koristila je kao pektin za bolje zgušnjavanje marmelade, a onu sa lavandom dobro iscijediti u marmeladu za što više okusa i mirisa lavande. 
- Marmeladu razliti u čiste i zagrijane staklenke, zatvoriti i okrenuti na poklopac, ostaviti tako 10 min, a zatim ih okrenuti na pravu stranu i ostaviti da se ohlade. 

A zatim......., što reći kada otvorite ovu marmeladu, .......ništa, samo mmmmmm :) :) 








I to mmmmmm bez ikakvog pretjerivanja. Iskreno me oduševila ova marmelada, tako slatko i gorko, tako puno okusa naranče i limuna, i tako profinjeni trag lavande koja je sve skupa osvježila i napravila nešto ovako dobro. Osjećaju se one kandirane korice limuna i naranče, nisu to one prave kandirane korice koje se rade po 2-3 dana i suše na zraku, ali su sasvim odlične ovako u pećnici napravljene i smještene u ovu marmeladu. Njih nisam baš odmah planirala kada sam znala da hoću iskoristiti cijele limune i naranče, dok su se kuhale u prvoj fazi stvaranja marmelade došla sam na ideju sa pećnicom i kandiranjem i sada sam baš sretna zbog toga. Sretan je i dragi I. jer se i njemu ova marmelada jako svidjela, pomalo oprezan obzirom na ideju da kompletne citruse ovdje smjesti i još im dodam lavandu, probao je i nakon prvog zalogaja zatražio i drugi, fini topli prepečenac je dodatno napravi svoje, bio je to jedan dugi doručak, uživali smo u okusu i mirisima ove marmelade. 

I sada mi ostaje nabaviti barem još jednom u ovoj sezoni domaće limune i naranče i pripremiti još koju teglicu marmelade, jer ova marmelada se brzo troši, i zima se potrošila i otišla, prolazi i sezona citrusa i pitanje da li ću više naći one prave domaće. Ali ništa zato, citrusa će biti opet, a nama je sada došlo proljeće, došlo je i novo vrijeme, nakon 16 godina :) , otvorile su se i nove staze u planinama, ubrzo će doći i odlasci na more, a došla je odjednom i pomalo naplanirano i ova marmelada ........, uživajmo zajedno u svemu ovome, dijelim sa vama fini zalogaj kandirane marmelade od limuna i naranče zamirisane lavandom :) 






Sretan Uskrs !

$
0
0
Sretan Vam Uskrs !
Danas slavimo veliki blagdan, u obiteljima koje slave poštuje se tradicija, ispekle su se pinice, mirišu kolači, obojana su jaja , šunka, luk, rotkvice, ......., bijeli stoljnjak je na stolu. Košarice sa uskršnjim doručkom su blagoslovljene, doručak smo već pojeli, a ručak već miriše. Naravno, da hrana nije jedino što obilježava ovaj blagdan, ali normalno je da ovdje ipak pričamo malo više o hrani, šareni i mirisni uskršnji stol je ono što me uvijek veselilo, a tako je i danas, što šarenije i veselije , to bolje :)








Za Uskrs smo se uvijek okupljali u krugu šire obitelji, tradicionalan je bio odlazak kod tete u Split, zatim samo produžim do Dbk-a, skupe se i rođaci, ....., ove godine je malo drugačije, svi smo ostali kod sebe doma , Split će me dočekati neki drugi put, a i cure u Dbk ću vidjeti nešto kasnije. Dragi I, i ja provodimo uskršnje blagdane, netko će reći sami, ali mi kada smo zajedno nikada nismo sami, lijepo je i blagdani su ispunjeni svime onime što uskršnji blagdani nose. 

Tradiciju poštujem gdje god da jesam i tako sam ispekla obavezne pinice, jednu veću i 8 manjih :) Pita me I. što će mi baš 8 pinica, toliko ih je ispalo :), a većina je već zapakirana da ih poklonim njegovim dečkima i mami, pa za dragu prijateljicu, pa i mi ćemo ih pojesti ...... Pinice sa pravila po provjerenom receptu od prošle godine, recept je u ovom postu, i kada sam jutros probala prvi komad ostala sam i više nego ugodno iznenađena, pinice su ispale izuzetno mekane i ukusne , rekla bih ukusnije nego prošle godine (uvijek pamtim poseban okus nečega, čak i nekoliko godina nakon što probam :)  








Jaja sam obojala, dio u ljuskama luka , a dio u crvenoj boji, što je bilo ovima u crvenom da baš nikako nisu ispala ne znam, ali i ovakva kakva jesu dobra su, a dogodine će biti još bolja :) U košarici za blagoslov našla su se jaja, malo šunkice, komadić mladog sira, rotkvice, luk i sol i komad pinice, uz još malo hrena bio je to jedan lijepi uskršnji doručak. Šunku sam htjela praviti u kruhu, ali za ovu godinu je to izostalo, ostaje mi za dogodine, a do tada ostaje Tadejin recept po kojemu ću je praviti,a na sami pogled te šunke i kruha možemo samo uživati. 








Iz  pećnice već lagano miriše fini komad mesa za današnji ručak,  razmijenili smo uskršnje čestitke sa najdražima, a obzirom na ne baš najljepše vrijeme koje želimo za Uskrs nećemo puno šetati već ćemo ga proslaviti u toplini doma. Svakako i uz mekanu, mirisnu pinicu od koje svako malo otkidam komadić slasnog zalogaja svima Vam još jednom želim sretan i blagoslovljen Uskrs, provedite ga u veselju, uz bogatu blagdansku trpezu, sa svojima najdražima ! 






FBI rukavice - Kuhinja zaposlene žene

$
0
0
U ovom krugu blog igrice FBI rukavice koju je pokrenula draga Maja sa bloga Cooks and Bakes istražujemo blog drage Tanje , Kuhinja zaposlene žene.

Blog Kuhinja zaposlene žene pratim već dulje vrijeme i uvijek sa jednakim zanimanjem dočekujem Tanjine nove postove, Tanjine priče i recepte koji su uvijek jednako zanimljivi i dobri. I Tanja je zanimljiva, zaposlena žena i ponosna majka tinejđera Luke, učenika i sportaša koji rado uživa u maminim jelima i kolačima isto kao i u pitama  i pecivima. Sve ih možemo naći kod Tanje i Kuhinji zaposlene žene  i sami u njima uživati  :) 

Uživala sam i ja, kako u samim postovima, tako i u isprobanim jelima, zapravo nisam uopće stigla isprobati sve što sam htjela, ni blizu,  pa je knjiga pala na jedno pecivo i dva kolača, ali i sirup/koktel kojim sam sve skupa fino nazdravila :) 






No, prije nego što krenemo na ono što sam isprobala prošetajmo još malo Tanjinim blogom ili još bolje prvo krenimo zajedno sa Tanjom na putovanja na koja nas je povela, New York, Las Vegas……, ili za nas koji nismo blizu Beograda zanimljive su i slike Ade Ciganlije koju Tanja gleda sa svog prozora. Odličan mi je post u kojemu Tanja priča o tome kako je ona „ona koja zove“, bilo bi dobro da nas je više takvih. Osim Ade u Beogradu smo se sa Tanjom našli i u restoranu Đeram gdje je gostovala i kuhala sa ostalim kolegicama blogericama, ali i u Fine sushi baru koji joj je ponudio i suradnju. 

Osim što sa Tanjom možemo „putovati“ možemo i moramo se počastiti i odličnim jelima i slasticama koji se kriju u Tanjinim receptima, osim ovih koje sam sada isprobala ostalo ih je još puno na listi, a posebno ću izdvojiti divne torte (Fijadora, omiljena Tanjina torta, a znam da bi bila i biti će i moja omiljena :)  ) i pite (Pita od domaćih kora) i ……ma mogla bih izdvojiti još puno toga, najbolje je prošetati Tanjinom kuhinjom i sam izabrati od svega pomalo. 

Tanju nisam osobno upoznala, ali koliko jesam preko bloga i nekoliko mailova koje smo razmijenile, toliko je smatram jako dragom blog-kolegicom i prijateljicom i da se jednom sretnemo mislim da bismo bez problema imale o čemu pričati :)  A do tada družimo se i  dalje ovako, isprobavamo fine receptiće, i ……..krenimo sada sa mojim izborom Tanjinih recepata. Prvo slano, pa malo pića i slatkiša:) 

Recepte neću prepisivati već su u linkovima u nazivu. 


Ova peciva sam primjetila čim ih je Tanja objavila, zanimljivo ime, zanimljiva peciva. Ne znam da li u našim pekarama ima Vulkan peciva, možda ih i ima, možda imaju neko drugo ime, …..u svakom slučaju zanimala su me ova Tanjina. Isprobala sam ih sredinom 3.mjeseca kada sam mijenjala posao i opraštala se od kolega iz bivše firme, pripremala sam čašćenje i odluka je pala na ova peciva. Trebam li reći da su bila hit, da su sva pojedena i hvaljena, a meni je bilo veliko zadovoljstvo raditi ih .







Peciva sam napravila po receptu, osim što sam punjenje malo izmijenila pa se tu našla domaća kobasica i feta sir. Jako lako sam ih formirala, prokuhala, zarezala , ispekla, baš uživanje u izradi isto kao što smo svi skupa uživali i u degustaciji :) A odmah mi je postalo jasno kako Luka pojede bez problema 5 komada :) :)







Kod Tanje možemo naći puno finih pića i napitaka koji su vrijedni pažnje, od domaće Orahovače, preko Bole i Boze , Soka od zove, do ovog Sirupa/Koktela sa ruzmarinom. 

Ruzmarin mi je jedan od najdražih, zapravo najdraži začin, miris, lijek :)  Uz ruzmarin sam odrasla i nosim ga od doma, grmovi ruzmarina su okruživali našu bivšu kuću i kada god bi nam zatrebala koja grančica samo bi je ubrali i koristili. I danas moja mama tako radi, ruzmarin je u vrtu, ako nije kod nje onda je kod susjede i za ubrati koju grančicu nikada nema problema. Meni je sada ruzmarin na placu, donesu ga Dalmatinci i kupujem ga, malo zagrintam kako je skupo nešto što baš i ne uzgajaš posebno, ali opet kada zamiriše i kada mu vidim one prekrasne ljubičaste cvijetiće više nije skup :)   A kada sam vidjela ovaj sirup i koktel kod Tanje, ajme eto ruzmarina u novoj dimenziji  :) 







Sirup sa skuhala kako piše u receptu. Kada se dobro ohladio dodala sam mu malo gazirane vode,  i leda, umjesto limete komadić limuna i …………tako brzo, tako jednostavno, tako lako i tako dobro ! Nisam došla do pravog koktela jer nisam imala votku pa sam se zadržala na ovom osvježavajućem piću sa sirupom ruzmarina. Doći će sigurno i koktel na red i znam da ću uživati puno puta u ovom koktelu i rado mnoge njime počastiti, a osim u koktelu uživati ću sigurno i u hladnom soku od ruzmarina kao što sam i sada, sa malo limuna, sirup , hladna voda, led, ……koje je to divno osvježenje, a nije niti ljeto više tako daleko :) 






Ako me pitate da li volim kolače sa bananama reći ću da ne volim. Ne, to ne znači da ne volim banane, njih volim i to baš volim, svježe. Ali čim krene prerada ili smještanje u kolače više mi nisu tako zanimljive. Ipak, banana bread mi je uvijek bio zanimljiv i kako bi netko objavio recept i napisao nešto o bananama u ovoj kombinaciji tako bih promislila kako ga moram isprobati. I evo prilike, kod Tanje sam našla mirisni i jako fini banana bread. Mrvičastio gornji dio i miris cimeta daju mu posebnu notu, sočan je, ukusan, …….da, da, bananane su baš ukusne u ovoj kombinaciji.
Napravila sam ga točno po receptu bez ikakvih odstupanja i dobila odličan kolač koji će mi biti doručak sljedećih nekoliko dana. Ali nisam izdržala dočekati da se ohladi da bih ga isprobala, komad za dragog I., komad za mene , uh baš izgleda malo neuredno, ali oboje smo se složili degustirajući ga onako topla da je odličan ! 







Posebnu pažnju skrećem na posip koji dolazi po vrhu kolača, nikako ga ne treba preskočiti jer je jako ukusan, krckav i mekan istovremeno, pravi nježni i ukusni "pokrivač" ovom kolaču, čupkali smo ga malo i samoga :) 







U svakom slučaju, otkrila sam banana bread i drago mi je da ću od sada uživati i u ovom kolaču, dobro zamotan u prozirnu foliju neće ništa izgubiti od svoje sočnosti i svježine i mirisan zalogaj za dobro jutro je tu ! :) 


I na kraju, što drugo, nego kapitalac ! :) Kao i kod svakog istraživanja izdvajam najboljeg i najdražeg, ovaj kolač je zaprijetio uništavanjem cjelokupnog istraživanja Tanjinog bloga. I njega sam isprobala sredinom 3.mjeseca kada sam ga uvrstila u repertoar čašćenja bivših kolega. Toliko smo svi bili oduševljeni ovim kolačem da sam mislila da u skorije vrijeme neći ispeći neki drugi kolač i da ću kod Tanje ostati na ovom receptu. 
Kolač sam radila u potpunosti po receptu, odmah duplu mjeru pa sam dobila dvije štruce, a kako nisam baš majstor od šećerne glazure tako sam je lagano nanijela i odmah posula šećernim perlicama da kolač izgleda malo ljepše  :)  Ma bio je toliko ukusan da perlice nisu imale neku posebnu ulogu. 







Kolač se odmah svidio i meni i dragom I., probala ga je i njegova mama  i dala komplimente, pravila ga je i moja mama i isto joj se jako svidio, kasnije sam ga i ja pravila još dva puta, nekoliko kolegica je tražilo recept „čuj, imam neki ovakav recept, ali ne ispadne mi kolač ni približno ukusan kao onaj tvoj…….“ E, pa evo vam pravi recept, kolač za svaku, ali baš za svaku preporuku !!







Draga Tanja, hvala ti što si nam otvorila vrata tvoga bloga i tvoje kuhinje, bilo mi je veliko zadovoljstvo biti tvoj gost i sigurno ću ti se još puno puta vratiti :) Hvala ti na svim odličnim receptima i zanimljivim pričama koje sa nama dijeliš !  

Tart sa malinama i .......marmelada ! :)

$
0
0
Hm, ne znam da li se ovo meni čini ili nam konačno dolazi ljeto ?! :) Na trenutke kažem da mi zapravo niti ne nedostaje ono pravo, vruće ljeto jer ionako po cijeli dan radim i zatvorena sam u klimatiziranom prostoru, a ono malo vremena što ostane slobodno dok protrčim sve što trebam ili želim......, zar je uopće važno da li je vani ljeto? O da, da, važno je, volim ovo godišnje doba i želim da nam dođe i zadrži se u punom smislu, ovih par dana vrućine pa naglih zahladnjenja i kiše me već poprilično umorilo. Doći će ubrzo vrijeme i za godišnji odmor i već pomalo razmišljam o vremenu kakvo će tada biti, kakvo-takvo odmor će dobro doći, a do tada treba još dosta toga odraditi, a ponešto i skuhati :) 

Maline, opet malo malina i o malinama :) , skuhala sam ih i pospremila prije par tjedana, ali još uvijek ih pred očima vidim onako lijepe i svježe, ove godine su mi baš nekako posebne ! 






Pričala mi je jednom kolegica sa posla kako je bila u posjeti prijateljima i odveli su je u berbu malina, priča kako su uzeli košarice, ušli u malinjak......., e nadam se jednom i takvom doživljaju dok  za sada moje maline nabavljam , ali u svakom slučaju u njima uživam.  Liker od malina iz ovog posta je u nastajanju, gledam svaki dan kako se šećer otapa, maline se "smežuravaju" i liker sve više poprima oni lijepu, intenzivnu boju maline. Za degustaciju je još rano, nije bilo niti puno sunca pa ću sve skupa ostaviti i koji dan dulje prije nego što ga procijedim. 

Liker čeka, ali je zato marmelada već degustirana , i po nekoliko puta :) , išla je i na more :) gdje je bila posebno ukusna za doručak, sjedimo u vrtu, mediteranski mirisi su oko nas, nigdje nam se ne žuri, ......i gledam najnovije izdanje marmelade od malina. 






Recept je uvijek isti, ovaj ovdje, sada nakon što sam je skuhala i nakuhala mogu slobodno reći i provjeren. 

I nakon što sam većinu malina dobro pospremila za zimu :) ostao je dio koji je trebalo potrošiti onako svježe, jela sam ih , jela pa opet malo jela, a onda sam odlučila napraviti i neki kolačić sa malinama. Puno lijepih slastica se sa malinama može napraviti, od običnih biskvita do raskošnih čokoladnih torti, a ja sam htjela nešto najjednostavnije i nešto gdje će mi maline ostati još uvijek svježe. Izbor je pao na prhki tart, kremica od vanilije i drage maline. Zvučalo je jako dobro, uglavnom je tako i ispalo, a zašto nije i u potpunosti jako dobro ispalo, ......, u nastavku. 






Za osnovu za recept navratila sam na meni omiljeni blog "Francuska kuhinja" , zna se već da volim sve što je francusko pa tako i kuhinju. Volim i ovaj blog kako zbog odličnih recepata i jer uz svaki recept idu i slike postupka tako da se teško može pogriješiti,  tako i zato što mi se jako sviđa stil pisanja autorice, tako simpatično, drago, otvoreno, ......, mene uvijek razveseli !  Tu sam našla i ovaj recept za prhki tart sa jagodama i slastičarskom kremom i krenula u pripremu mojih tartića. Prvo prhko tijesto za koje sam sastojke podijelila na pola i napravila sam 3 mala tarta promjera 14 cm. Što je dalje bilo..........


Tart sa malinama 
(3 tarta promjera 14 cm) 

Prhko tijesto 
- 125 g brašna 
- 65 g maslaca 
- 30 g šećera 
- 1 žumanjak
- 1 žlica hladne vode 
- prstohvat soli

Maline i preljev
- oko 300 g malina
- još oko 200 g malina
- 1-1,5 dcl vode
- 1 vrećica želatine prahu

- Žumanjak i šećer umješati lagano pjenjačom i dodati vodu 
- Brašnu dodati prstohvat soli i maslac narezan na kockice i prstima sjediniti
- Dodati žumanjak sa šećerom i rukom umijesiti tijesto
(Iako u originalnom receptu ne piše tijesto sam zamotala u prozirnu foliju i odložila na cca 30 minuta u hladnjak)
- Posude za pečenje namastiti maslacem i rasporediti tijesto u tanjem sloju, nabockati ga vilicom i peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 180 stupnjeva oko 20-25 minuta. Ostaviti da se ohladi.

Dok se tijesto hladi pripremiti kremu. I to je trenutak kada sam u hladnjaku ugledala gotovu kremu od vanilije kupljenu kada sam zadnji put bila u Austriji, pa da je probam. I odustanem od slastičarske kreme iz originalnog recepta. Šteta, gotova krema nije bila ni blizu onoga što sam očekivala, ali ok, postala je dio ovog recepta i tartova.

Preljev:
- Želatinu ostaviti u vodi da nabubri prema uputi sa vrećice
- Oko 200 g malina prokuhati u vodi i dobro ocijediti, dodati nabubrenu želatinu, sve umiješati i kratko zagrijati

- Kada se pečeno tijesto ohladi tartove napuniti u debljem sloju kremom od vanilije ili slastičarskom kremom.
- Na kremu složiti maline i preliti preljevom.
- Ostaviti na sat-dva u hladnjaku da se dobro ohladi i poslužiti.






I zatim dolazi onaj uvijek najzanimljiviji trenutak - degustacija ! :) Prhko tijesto je jako fino, a u kombinaciji sa vanilijom i malinama može biti samo još bolje. Međutim, moram priznati da je kupovni preljev od vanilije apsolutno razočarao, bez okusa i mirisa je. Kada sam vidjela da je tako dodala sam mahunu vanilije, sve zagrijala i zatim ostrugala sredinu i sjedinila je sa kremom. Malo je pomoglo, ali mi drugi put neće pasti na pamet osloniti se na ovakav kupovni preljev. A toliko je lijepih recepata za kreme od vanilije ili slastičarske kreme, uostalom imala sam ga i u originalu koji sam prvotno izabrala. Iskreno, moglo je i bez preljeva, dragi I. je to odmah primjetio, kako sam prelila još topli preljev tako su i maline potamnile, znači nije baš pozitivno utjecao na izgled, a nije niti nešto posebno utjecao na okus, neutralan.  Ipak, ne mogu reći da baš nikako nismo uživali u ovim tartićima, jesmo, jesmo, i  na kraju - pojeli smo ih :)






Dio malina sam pospremila u zamrzivač tako da imam još priliku za popravni, biti će ovo ljeto , a i po zimi još koji tart sa malinama, biti će i neki fini kolačić, a jako volimo i preljev od malina na sladoledu od vanilije, mmmmmm :)

Osim malina iz zamrzivača na stolu će uvijek biti i maline u marmeladi, dok je ima jedemo je i bilo ovdje u Zg , bilo na moru dobro je kada je teglica ove marmelade u blizini. Ne, ovu nismo zaboravili pospremiti sa ovog drvenog stola, možda na trenutak izgleda malo usamljeno, ali radi se samo o mirnom, pomalo sjetnom poslijepodnevu kada se našla na stolu, društvo joj je pravio listić otpao sa stabla masline, a zraka sunca se uporno pokušavala probiti  do nje. Suncu je bilo malo teže od fotoaparata koji joj je bio bliže i brzo je ulovio marmeladicu na stolu :)





Avokado i toplo-hladna salata sa krumpirom, jajima i .......avokadom :)

$
0
0
Prvi put je najteže ili prvi koraci nisu laki. Iako i sama često izgovorim da je prvi put najteže nisam uvijek sigurna da je baš tako, nekada taj prvi put nekako kreneš bez previše razmišljanja pa i ne ispadne tako teško već te teži dio dočeka kasnije kada shvatiš gdje si zapravo krenuo, dokle si došao i što te dočekalo. Za neke stvari se pripremaš više, za neke manje, za neke niti ne trebaš pripremu ili barem tako misliš :)  Prvi koraci su kao oni dječji, nesigurni, mali, brži ili sporiji, u trenutku nogice pomalo zaklecaju, padneš pa se dižeš, nekada padneš i udariš se, ali opet se digneš i ideš dalje. I odjednom prohodaš i čak se tome iznenadiš :) Kreneš dalje, koraci su sve čvršći i stabilniji i misliš kako su oni prvi nesigurni daleko iza tebe. Misliš ? O da, nakon što sam "prve korake" zadnji put odradila prije dosta godina  mislila sam to i ja uljuljuškana u svakodnevnicu u kojoj me malo što moglo iznenaditi. Ali sada više ne mislim jer itekako znam da svaka promjena, manja ili veća neminovno sa sobom donosi i nove prve korake. Lakše ili teže, treba ih prehodati ili kako sada kažem treba ih "odraditi". 

Da ne bi post zvučao teško jer tako teško baš i nije, u moje prve korake koje ponovno proživljavam uključujem i ovaj avokado :)  po prvi put na mom stolu jelo sa avokadom od kojega  već dugo planiram nešto pripremiti. Za početak lagano ziheraški  avokado sa krompirom, jajima......, ipak glavnu ulogu ima avokado :) 









Već dugo nisam niti objavila novi post, nisam niti komentirala vaše postove drage kolegice blogerice, žao mi je zbog toga, nedostaje mi sve skupa, ali nekada jednostavno dođe i ovakav period, prvi koraci u nekomentiranju i laganom zastoju sa novim postovima. U svakom slučaju i dalje vas vrijedno pratim, uživam u receptima i pričama i osjećam se i dalje punopravnim članom naše lijepe i drage  zajednice :) 

Krenuvši tako ponovno novim prvim koracima gdje su mi je tijekom proteklih tjedana neki put i zaklecala koljena, ali sada je to već iza mene i korak je ponovno siguran, a još malo nadam se da će biti i lak, u kratko vrijeme sam puno toga doživjela, neke stvari po prvi put, a neke po tko zna koji put ali kao da su prvi put. Puno novoga i novih sam i upoznala i puno puta se sjetila onoga da je promjena posla u vrhu top ljestvice stresnih događaja u što iskreno i nisam previše vjerovala, ali dok ne doživiš ne vjeruješ. U svakom slučaju.......korak je ponovno siguran, a još malo pa će opet biti i lak :) 

Nisam vjerovala u ovo sa promjenom posla i stresom, ali sam zato vjerovala u to da je avokado super, kad ono........... Nisam baš koristila avokado u prehrani niti u svakodnevnoj prehrani. Probala sam ga jednom ili dva puta i nije ostavio neki dojam na mene, nekako nedefiniranog okusa, probala i gotovo. A onda je odjednom avokado postao zvijezda mnogih salata i smoothie-a i svi ga vole, obožavaju, znamo i da je zdrav i koristan o čemu se može dosta naći na netu......pa hajde da mu i ja dam ponovno šansu, evo još barem jednu. Još jednom da avokado i ja krenemo prvim koracima :)








Pauzu na poslu obično iskoristim da izađem vani i udahnem malo zraka, prohodam barem do prve ako ne i do druge ili neke dalje trgovine, nekada popijem kavu, pojedem nešto uglavnom usput i malo razmišljam o nečemu što nije baš samo posao, npr.može biti i avokado kojega sam otišla kupiti baš za vrijeme te jedne pauze :) Avokado sam našla u najudaljenijoj trgovini do koje stignem u ograničeno vrijeme pauze, kupim ga i na blagajni ugledam neki kao mali časopis, zapravo je to knjiga recepata sa namirnicama koje se mogu kupiti baš u toj trgovini, malo (samo)reklame, ali par kuna koliko je koštala knjižica mi ne smeta, a može se naći i neki zanimljiv receptić. I našao se, evo za ovu salatu sa avokadom, nije baš identičan ovome kako sam je ja napravila, ali uz moje male dorade tu smo negdje :) 

Toplo-hladna salata sa krumpirom, jajima, i avokadom 
(za 2 osobe)
- 2 avokada
- 2 veća krumpira
- 2 jaja
- 1/2 glavice kapule
- 50 g šunke (pršuta ili pancete)
- 100 g kiselog vrhnja
- 4 žlice maslinovog ulja
- peršin
- sol
- papar

- Avokado prerezati na pola, košticu odstraniti, i iz svake polovice izvaditi mesnati dio (volite li posebno avokado ostavite malo više mesa u polovici  koje ćete kasnije pojesti)
- Izvađeno meso avokada narezati na manje komadiće
- Krumpire skuhati 
- Jaja skuhati da budu tvrdo kuhana 
- Kapulu sitnije narezati, šunku (ili ako koristite pršut ili pancetu) narezati na komadiće 
- U tavu staviti malo ulja, zagrijati ga i dodati kapulu, malo je popržiti pa dodati šunku (pršut ili pancetu) i sve skupa još malo popržiti. 
- Usitnjeno meso avokada staviti u blender (ili sjeckalicu), dodati kiselo vrhnje i maslinovo ulje i sve dobro izmiksati da dobije konzistenciju preljeva, posoliti ga i popapriti po želji  
- Skuhane krumpire i jaja narezati na komadiće, dodati im kapulu sa šunkom (pršutom ili pancetom) i sve promiješati. 
- Salatu servirati u polovice avokada iz kojih je izvađeno meso, staviti nekoliko žlica mješavine krumpira, jaja i šunke, preliti sa 2-3 žlice preljeva i posuti sitno narezanim peršinom i kapnuti još malo maslinovog ulja.  

Topli krumpiri, topla jaja, topla kapula i šunka i kladni preljev , pred nama je toplo-hladna salata :) 







I pitate se da li mi se svidjela ? O da, jako mi se svidjela, i dragi I. je dao pozitivnu ocjenu :) Salata je ukusna i preljev sa avokadom je ukusan i avokado nam se svidio baš toliko koliko ga ima u preljevu, meso avokada iz polovice u kojoj je serviran ipak nismo niti ovaj put zavoljeli.  A ja sam baš mislila da hoću :) , zapravo sam bila uvjerena da će od sada avokado ostati kao redovna namirnica u mojoj kuhinji, kad ono.....ništa, avokado treba još jednu šansu, definitivno je treba i ja ću mu je dati, sljedeći put će se naći u nekom finom smoothie-u, ......opet ćemo avokado i ja prolaziti "prve korake".

Ne znam kada ću sa avokadom opet na "prve korake", ali znam da ću do tada sigurno još koji put napraviti ovu salatu, servirala je u polovici avokada što je ipak atraktivnije od serviranja na tanjuru ili ne, ostaje činjenica da je ovo jedna ukusan i fina salata, jedan jednostavan, pomalo uobičajeni lagani obrok ili prilog kojega priznala ja to ili ne preljev sa avokadom ipak diže na neki viši nivo. Stoga , salatu ponavljam, ubrzo ! :) 




Pavlova sa malinama

$
0
0
I tako je pauza na blogu neplanirano potrajala, a nisam baš tako planirala niti željela. Ali planovi su jedno, želje su drugo i evo na kraju ispadne nešto treće. A da sam stvarno malo posustala primjetio je i dragi I. i zadnjih dana me nekoliko puta pitao da li sam ja to možda odustala, .......ma neeeee, pa kako bih mogla od ovoga odustati, da li mi možda treba nešto pomoći, ....., uh, pa kako onda uopće promisliti da odustanem :), i hajdemo, vrijeme je za puni povratak, želje su se počele ostvarivati :) :) i danas se častimo Pavlovom sa malinama, iz više razloga :) 







Maline su nedavno ušle u punu sezonu i nabavila sam nekoliko kilograma divnih, svježih, zrelih i jako ukusnih i mirisnih bobica. Moram priznati da sam ih svježih pojela više nego ikada, a  nisam zaboravila niti na marmeladu i liker, kako bi i mogla zaboraviti na omiljenu nam marmeladu koju ne propuštam napraviti, a liker koji sam prošlo ljeto prvi put napravila jako se svidio ne samo meni nego i mnogima koji su ga probali, stoga po recepte navratite u ova dva posta : 
Marmelada od malina  gdje osim marmelade nudim i fini tart sa malinama 
Liker od malina  uz kojega ćemo se još jednom prošetati kroz prekrasno Volosko i Ićiće 

A nešto malina odvojila sam i za ovu Pavlovu koju sam obećala dragom I. kao prvu poslasticu koju ćemo napraviti sa novim "kućnim ljubimcem" :) Da, tako sam ga nazvala. Znate ono, željela sam ga poprilično dugo, gledala sam te strojeve, moćne mašine koje miksaju jaja, iz kojih izlaze smjese za biskvite, tijesta, ......dobre su, lijepe, kvalitetne, skupe......nekako sam znala da ću si jednom nešto takvo priuštiti, ali ipak je trebalo biti skromnije i , uostalom, primjereno za moje potrebe. I trebao je biti srebrni :):) 







I otišli smo tako dragi I. i ja u potragu, podrazumijevalo se da ćemo ući u dvije, možda tri trgovine i naći ono što želimo, i ugledali smo ga već u drugoj trgovini, ali neki ostatak ostataka koji je ovako za pogledati ali ne baš za koristiti. Prodavačica naziva trgovine diljem grada i samo slušamo "nemaju, žao mi je" , gledamo se, nosimo doma prospekt sa onima kojima preračunavamo na koliko rata bez kamata idu ; zaključim da sam živjela i do sada bez njega pa mogu još i još malo. 

Prošlo je par dana, izlazim na pauzu, sjedam na kavu, gledam ispred sebe i ne očekujem ništa, zove me dragi I. sa drugog kraja grada i kaže "našao sam ti mikser, imaju ne jedan nego dva, .....kupio sam ga" :):)  Daaaaaaa............želje se ostvaruju ! :):)  Hvala ti dragi I. !  Jedva čekam da dođem navečer doma da ga otpakiramo i gledamo , kao djeca, ajme vidi što sve ima, ajme kolike su ove "metlice", a što se sa ovom radi, ......a kako li će tek odobro izmiksati bjelanjke, ........"što želiš da ti prvo napravim ? " pitam iako već znam što će to biti , "Pavlovu ! "čujem odgovor, naravno znala sam :) 

I stavljam prve bjelanjke u posudu za prvo, probno, miksanje........







Pojačavamo brzinu, gledamo ili bolje rečeno virkamo, hoćemo li dobiti onaj lijepi šaum za Pavlovu, posuda je velika, količina mora biti veća, nije ovo mikser za moja mini izdanja kolačića od jednog do dva jaja, dragi I. se smije i kaže "čuj, sada ćeš morati početi raditi prave kolače" :):)
Smijem se i ja , i gledam kako  mikser miksa :)








I nije nas iznevjerio, nimalo, ubrzo smo dobili krasan šaum, pravi "snijeg", mekan i nježan, nisam umislila ali drugačiji je od onoga koji je do sada izlazio iz mog malog ručnog miksera. Tako je nekako "pun", probali smo ga i zaključili da bi ga i ovako sirovog pojeli, jednostavno je pravi , i lijepi :)  







Oh, u oduševljenju zbog novog "ljubimca" nisam niti primjetila da naša Pavlova već nastaje, a još uvijek nemamo recept :) Dobro, recept za Pavlovu je poznat , ja ga već napamet radim. Ne treba se sa Pavlovom niti posebno upoznavati, ja sam to obavila u "Kuvarijacijama" sada već prije nekoliko godina kada sam je prvi put pravila, a od tada do danas napravila sam je još nebrojeno puta. Ime je dobila po poznatoj ruskoj balerini Ani Pavlovoj i to ime joj dobro stoji, a balerina Pavlova je dobila najljepšu moguću pahuljasto bijelu, nježnu torticu, baš za balerine :) 


Pavlova sa malinama 
- 5 bjelanjaka 
- 200 g šećera 
- 20 g vanilin šećera 
- 1 žličica soka od limuna 
- 200 g slatkog vrhnja 
- oko 500 g malina 

- Bjelanjke staviti u posudu za miksanje i miksati mikserom na najvećoj brzini dok se ne počmu formirati u šaum, dodati žličicu soka od limuna 
- Pomiješati šećer i vanilin šećer i pomalo ih dodavati u bjelanjke , najbolje u 2-3 navrata, uz neprestano miksanje 
- Kada je šaum čvrst i ne osjeti se više šećer , staviti ga u pleh prekriven papirom za pečenje i formirati krug cca 20-22 cm 
- Pećnicu zagrijati na 120 stupnjeva i peći , odnosno isušivati , oko 1 sati i 15-20 minuta (ja obično zaključim da je gotovo kada donji dio mogu bez problema odvojiti od papira za pečenje) 

A moj novi ljubimac napravio je da dobijem divnu koru od bjelanjaka koja je postala isto tako divna Pavlova :) 







- "Koru" ohladiti, slatko vrhnje umutiti da bude čvrsto i dodati po vrhu, a na vrhnje staviti maline. 
- Bilo bi dobro sve skupa još malo ohladiti u hladnjaku, ali sada je već pitanje da li toliko možete čekati, naime moj ljubitelj Pavlove teško može, a i ja se poprilično uzvrtim, ne znam da li zbog kore ili vrhnja i voćkica na vrhu, pogotovo kada su maline u pitanju :) , a koristiti možete bilo koje ljetno voće, pa i malo čokolade, malo orašastih plodova, ........, malo, malo, samo kreativno i po željama :) 







Moram priznati da nisam upoznala veće ljubitelje Pavlove nego što su to dragi I. i moja sestra, toliko je vole da mi to nekada djeluje nestvarno, dragi I.voli beze kore i sve kore koje su na bazi bjelanjaka, voli ih i "upakirane" sa raznim dodacima, a moja sestra je u stanju pojesti Pavlovu od 5 bjelanjaka sama i to odjednom, ......, i koliko oni uživaju jesti je toliko i ja uživam napraviti im je. Uostalom, i ja je volim i ova mi je bila posebno dobra , kada sam probala prvi komad, ....da, bio je tek prvi :) 






Danas u Zg možda ne miriše na ljeto, nešto nam se vrijeme pokvarilo pa ova Pavlova malo čudno izgleda kao poslastica za ljetnu preporuku, ali već sutra nas opet čeka pravo vruće ljeto i bez obzira na to ovakva poslastica je uvijek dobro došla. I ne pitajte se nikada "a što ću sa 5 žumanjaka" , svaki dobar sladoled će ih rado primiti :) stoga navalite na ljetne radosti, Pavlova i sladoledi, bolje ne može :) I nikako ne zaboravite.........želje se ostvaruju! O da !! :):) 







Puslice, maline, borovnice i limun u sladolednoj torti …….i idemo na odmor :)

$
0
0
I vrijeme je za odmor…… :)  Dobro, pošteno rečeno od bloga se baš i nisam umorila u zadnje vrijeme i vjerujem da ću po povratku sa godišnjeg odmora biti puno više aktivnija i ovdje i na vašim blogovima. Ali za odmor sam spremna, spremna utoliko što sam umorna i jedva ga čekam i to je zapravo sve od moje spremnosti i pripremljenosti za ovo ljeto. One pripreme koje uvijek iznova ponavljamo tipa držati dijetu, vježbati, urediti se, kupiti nove kupaće kostime i ostale ljetne krpice ……., ostale su na nula bodova, ali hajde da ne ispadne baš da nisam ništa po tome napravila recimo da je situacija pod kontrolom i da za sve postoji i sljedeće ljeto :)   Novi kupaći kostim mi ne treba, nešto sam kao držala dijetu, ali me brzo prošlo, umjesto da smršavim još sam se lagano (ili moždsa baš i nije tako lagano) i udebljala, uh, vježbala sam a zatim je krenula ljetna pauza , nekako prerano pa sam se i ja opustila, pa sam išla na masaže ali i to nešto neredovito i na kraju……ništa, opet idem na odmor i opet ću uživati u suncu i moru, điravanju sa dragim I., druženju sa mojim curama, opet će to biti jedan lijepi godišnji odmor, Dbk nas čeka, a mi čekamo naše vrijeme, a kada je k tome još začinjeno suncem i morem, bolje ne može :) Eto tako, za odmor se znači i nisam baš pripremila, ali sam zato u susret odmoru pripremila ovu sladolednu tortu.






Mjerkala sam neku ovakvu slasticu već mjesecima, kada god bih krenula napraviti sladoled počela bih kombinirati kako ću napraviti različite vrste i složiti ih u slojeve da bude kao torta, što ću staviti između slojeva, kako će izgledati i kojeg ukusa će biti moja sladoledna torta. I evo je, na kraju sam je napravila sasvim spontano, od voća koje sam imala u tom trenutku, od dvije vrste sladoleda i kreme od limuna, na dnu i na vrhu puslice od bjelanjaka, ……kada malo bolje pogledam, napravila sam omiljenu kombinaciju dragog I., a obzirom da je on ljubitelj sladoleda i beze kora kakav se rijetko gdje nađe onda mislim i da je u redu da ga počastim ovakvom tortom. Uz to je taj dan kada sam pravila ovu sladolednu tortu bio na putu, a vrućina je bila valjda na vrhuncu i sladoledna torta je bila idealno osvježenje i slastica. 






Maline imam u zamrzivaču, iskoristila sam priliku kada sam ih mogla malo više nabaviti, kupila, skuhala marmelade, stavila u rakiju za liker, a ostatak sada pomalo koristim. Najviše ih volim pojesti svježe, ali i sladoled od malina mi je jedan od boljih. Borovnice sam ugledala na placu, one male prave domaće, kupujem jednu mjericu i pola pojedem a pola ostavljam za sladoled. Limuni mi već dugo doma stoje i moram ih čim prije iskoristiti, krema od limuna koju inače koristim za Američku pitu po receptu drage Jelene sa bloga food for thought čini mi se kao odlična kombinacija sladoledu,a kako ću za kremu od limuna iskoristiti žumanjke tako od bjelanjaka pravim puslice koje idu „gore i dole“ :)  E da, sladolede ću i mrvicu začiniti, tek onako da ne budu baš oni najobičniji ……….dobro mi zvuči i krećem u akciju, da vidimo što i kako će ispasti.


Puslice, maline, borovnice i limun u sladolednoj torti

Puslice:
-     - 2 bjelanjka
-     - 100 g šećera
-     - 1 vrećica vanilin šećera
-     - 1 žlica soka od limuna
- 
-   - Bjelanjke mutiti mikserom na najvećoj brzini uz dodavanje šećera (2-3 dodavanja) , dodati i žlicu soka od limuna i umutiti ih u čvrsti snijeg
-    - Na pleh obložen papirom za pečenje formirati puslice od bjelanjaka, žlicom, neka budu približno iste veličine, ali mogu biti nejednaki pa i pomalo neuredni
-     - Pećnicu zagrijati na 110 stupnjeva i isušivati puslice oko 1 sat i 15 minuta

Krema od limuna
-      - 2 limuna (korica i sok)
-      - 2 žumanjka
-      - 125 g šećera
-      - 50 g gustina
-      - 300 ml vode

- Šećer, gustin  koru od limuna staviti u posudu za kuhanje. 
- Dodati vodu, dobro sve promiješati i kuhati na srednjoj vatri uz stalno mješanje dok se smjesa ne počme zgušnjavati u konzistenciju pudinga (cca 10 minuta) 
- Kada već postaje jako gusto dodati sok od limuna i žumanjke, dobro ih umiješati i nastaviti kuhati još oko 2-3 minute, obavezno uz stalno mješanje. 
- Kremu ostaviti da se prohladi 

Sada je vrijeme za složiti prvi dio torte. 
- Kalup za tortu (ja sam pravila u malom kalupu promjera 18 cm) obložiti prozirnom folijom i na dnu poslagati puslice da prekriju cijelo dno. Malo ih smrviti , tek malo da se vrh uglavnom poravna (iskoristiti ćete oko pola puslica) 
- Na podlogu od puslica staviti oko 3/4 prohlađene kreme od limuna i sve staviti u zamrzivač. 

Za oko 1 sat kada se sloj kreme od limuna zamrznuo nastavljamo sa sladoledima

Sladoled od borovnice
- 100 g borovnica 
- 100 g šećera 
- 1 vrećica vanilin šećera 
- 1/2 žličice đumbira u prahu 
- 100 ml slatkog vrhnja 

- Borovnice, šećer, vanilin šećer i đumbir staviti u blender i dobro usitniti i sjediniti 
- Slatko vrhnje izmiksati i dodati mu usitnjene borovnice 
- Smjesu staviti preko, sada već zamrznute, kreme od limuna 
- Vratiti u zamrzivač na sljedećih cca 1 sat da se sladoled od borovnica počme zamrzavati 

Sladoled od malina
- 100 g malina 
- 100 g šećera 
- 1 vanilin šećer 
- 1 žličica cimeta 
- 100 ml slatkog vrhnja 

- Maline, šećer, vanilin šećer i cimet staviti u blender i dobro usitniti i sjediniti 
- Slatko vrhnje izmiksati i dodati mu usitnjene maline 
- Smjesu staviti preko, sada već pomalo stvrdnutog sladoleda od borovnica
- Vratiti u zamrzivač na sljedećih cca 1 sat da se sladoled od malina počme zamrzavati 

Nakon cca 1 sat kada je i sladoled od malina pomalo stvrdnut preko njega premazati u tankom sloju ostatak kreme od limuna. 
Vratiti u zamrzivač da se torta do kraja zamrzne, a na kraju (može dok je još u zamrzivaču ili prilikom serviranja) ostatak puslica staviti po vrhu torte na zadnji sloj kreme od limuna. 







A zatim naravno degustirati :) Nema se tu što puno reći, mi nismo dočekali potpuno zamrzavanje sladoleda da bismo krenuli u degustiranje, zvuči poznato :) Probali smo sve slojeve i zaključili da ne znamo koji nam je draži, sladoledi od borovnica i malina su ispali fenomenalni , a što se tiče kreme od limuna ona je dobra, odlična sama po sebi, ali u zamrznutom izdanju možda ipak malo pretvrda pa ću je sljedeći put zamijeniti sladoledom od limuna tako da će to biti 100% sladoledna torta :) 






Hoću li dodati neki začin i u sladoled od limuna ? Da, hoću :) i nekako mislim da će to biti lavanda, pa ćemo imati nježni sloj limuna, srednji sloj malina i jaki sloj borovnica, sve opet sa puslicama koje su se ovakve pokazale jako dobre ! Ovo je ono što ću napraviti drugi put, a ono što je važno sada je da je sladoledna torta pravljena za dragog I. i da je ocijenio kao "fenomenalnu" , kaže da je čak i tvrdi sloj kreme od limuna odličan :)






Ostaje nam otići u vruće ljeto i iskoristiti svaku priliku za počastiti se omiljenim sladoledom ili možda nekom ovakvom ili sličnom sladolednom tortom. Uživajte u ljetu, uživajte u vašim godišnjim odmorima ..........čitamo se opet po povratku, ubrzo :)






Kolač sa tikvicama, mirisom limuna, meda i ......mora ! :)

$
0
0

Odmor je došao, odmor je i prošao, i bilo je lijepo ! Ovo je ukratko o mjesecu koji ostavljamo za nama, ljetnom mjesecu kojega uvijek sa nestrpljenjem dočekam i koji uvijek tako brzo prođe. I neka je tako, važno je da bude , i bilo je :) 

Počelo je na sjeveru, završilo ja jugu. Spakirali smo dragi I. i ja kofere, počeli slagati stvari u auto, zaključili po tko zna koji put da nosimo puno i previše i da sljedeći put sa stvarima trebamo racionalnije. On možda i hoće, a ja nisam baš sigurna, uvijek je isto kada se pakiram i uvijek bi nešto „baš moglo zatrebati“ i zato se treba naći u koferu :)  Uglavnom ne zatreba ništa posebno i uglavnom nosim pa vraćam, no dobro i to se brzo zaboravi. A ono što se pamti je naš zajednički odmor i lijepi dani, prvo na Krku koji nas je dočekao sunčan i pun turista, ali se tijekom tjedna koji smo tamo proveli isto malo našalio stalnim promjenama vremena, kiša, sunce, oblačno, ….., pitala sam se hoću li ja konačno otići na plažu ? :)  Kupanje i sunčanje : malo, ali zato odmor i čitanje: puno ! Nastavili smo dalje na jugu,  u Dubrovniku,  gdje nas je za promjenu dočekalo sunce, vrućina, turisti, kruzeri, šetnje po gradu , ali i kupanje i sunčanje, ah to lijepo plavo more :) Odmarali smo se, što aktivno, što pasivno, a nismo zanemarili niti gurmanske doživljaje, kuhanje je bilo što jednostavnije i brže, ali ne na uštrb okusa i mirisa i onoga što volimo.



U Dbk tako već nekoliko godina tijekom ljeta radim ovaj kolač od tikvica koji svake godine doživi neku malu izmjenu, ali ništa značajno. Recept je originalno od "sandre5" sa Coolinarike čiji rad već dugo pratim i čije recepte rado isprobavam, hvala Sandra :)  Kada sam ga prvi put napravila pojeo se odmah i svi koji su ga probali iznenadili su se kako je kolač tako ukusan i mirisan , a u njemu su tikvice :)  Pa ja volim tikvice, baš ih volim, na sve moguće načine pa zašto ne i u ovakvom kolaču. Kolač se udomaćio, a najveću popularnost je stekao kada smo ga nosili na plažu. Tada su moja nećakinja K. i djeca mojih prijateljica bili još mali i na plažu je trebalo nositi i nešto za pojesti što je uključivalo i nešto slatko. Tako bih se ujutro lagano ušuljala u kuhinju i dok su se ostali još budili, dok smo doručkovali i pili prvu kavu, kolač je već ispečen mirisao i hladio se, narezala bih ga i stavila u kutiju i eto i kolača na plaži :)  Uglavnom sam ga pravila u četvrtastom plehu i rezala na kockice, a danas sam ga ponovno ispekla i odlučila se za male pojedinačne kalupiće, svugdje će se ovaj kolač lijepo smjestiti :) 








Prije nego krenemo na recept idemo još malo na crtice sa odmora. Ovo ljeto sam uobičajeno uživala u moru, morskom zraku, mirisima vegetacije koji me uvijek iznova osvoje, uživala sam u prirodi, ali sam više nego ikada primjećivala brodove, jedrilice, barke, ……, uvijek ih volim vidjeti , volim ih kada odmaraju na morskoj površini, onako lagano se ljuljaju, a volim ih i kada plove, režu more i stvaraju valove, razmišljam tada gdje idu, gdje će pristati,…..,a volim i kada se na nekome od njih i sama nađem i koliko god plovidba bila kratka otplovim i morem i mislima. Na Krku smo večeri često provodili na rivi i promatrali „vozni park“, divim se moćnim primjercima, a raznježim se svaki put kada ugledam „malu barku“. Divili smo im se i u luci u Trstu gdje smo otišli jedan dan na izlet (o izletu i Trstu ćemo opširnije u nekom drugom postu) , a posebno su upečatljivi u zalazak sunca kada se boje neba i mora spajaju, uvijek poželim za ovi trenutci što dulje potraju !










Dođemo zatim  na jug i dovoljno je da samo pogledam u staru gradsku luku u Dbk i da ne znam koji brodić prije uloviti pogledom, tu je tek gužva :)  Barke su na vezovima, brod za Lokrum isplovljava, turistički brodići stalno uplovljavaju i isplovljavaju, mimoilaze se nevjerovatno blizu jedan drugome, ali nitko nikome ne smeta, oglasi se brodska sirena za pozdrav i svatko ide svojim putem. Nedaleko od gradske luke odmaraju se elitne jedrilice i brodovi , vlasnici će u grad doći i otići pomoćnim barkama i koliko god su elitni naći će se na istome mjestu i u istoj masi sa svima nama koji smo se taj dan tu prošetali ili možda odlučili otići na Lokrum . Dragi I. i ja smo jednom otišli, a moja mama najradije ne bi od tamo ni dolazila doma :) , svako jutro put je vodi prvo na Lokrum, brod, kupanje, sunčanje, druženje, odmor, …..i spremna je za ostatak dana, hm, i ja bih bila :) :)  Lokrum je poseban i time zaslužuje poseban post koji ću mu sigurno ubrzo pokloniti.








Ono što je isto tako posebno iako se oko njih uglavnom „lome koplja“ su kruzeri. Da, znam, odakle svi ti veliki, nehumani brodovi i svi ti ljudi koji samo prave gužvu, ……, ne znam da li je baš samo tako, naravno da u praktičnom životu to sve skupa ponekad zasmeta, ali kada ste na odmoru i koncentrirate se na to da upijete što više od divnog grada i divnih ljudi sa kojima se družite tada i ti kruzeri nisu nešto što će smetati. Znali su nekada baciti sidro i u more koje je ispod naših prozora , ali kako su dolazili sve veći i veći tako su preseljeni na vezove u luku Gruž i nisam nikada prošla cestom iznad luke , a da nisam naišla na ljude koji su se zaustavljali u želji da ih slikaju. Naišli smo tako I. i ja u trenutku kada jedna takva „grdosija“ pristajala , iako sam rekla „uh što je ovo“ sa zanimanjem sam gledala sve te plalube , balkone kabina, bazen koji se nazirao na najvišoj palubi…….tu je nekoliko tisuća ljudi, cijeli jedan grad !








Brodovi, jedrilice, barke, …..svi plove dalje, a plovim i ja , sada plovim ususret novim obavezama, ali i mislima još uvijek na odmoru. Krk je mjesto gdje je dragi I. i gdje su njegovi dečki, gdje je neki poseban mir, a Dbk je mjesto i gdje me dočekaju moje najdraže cure, tu su i moje prijateljice, baš sa nedavno komentirala dragom I. da sam sretna i bogata :)  I jesam, i bogata i sretna za sve te drage ljude i svaki naš trenutak. Družili smo se, pomalo izlazili, naravno i dobro jeli :), biti će još postova sa tim crticama. Moja draga prijateljica M. nije niti ovaj put propustila počastiti nas sa domaćim povrćem iz baštine koju ona i njezin B. obrađuju i gdje uzgajaju povrće koje je baš ono pravo, izvorno, domaće (iz ove priče) . Rajčice, kapula, patlidžani, paprike, i ……tikvice ! Tikvice koje su se našle i u ovom kolaču kada sam ga napravila u Dbk 




Kolač sa tikvicama, mirisom limuna, meda i ……..mora ! :) 



- 1 srednja tikvica – naribati je na krupnu stranu ribeža

- 1 jaje
- 8 žlica brašna
- 1 vrećica praška za pecivo
- 2 žlice gustina
- 2 vrećice vanilin šećera
- 2 žlice meda
- ½ korice limuna i sok od limuna
- 4-5 žlica jogurta
- maslac za kalup
- 2 žlice smeđeg šećera
- šećer u prahu za posipanje


- Jaja i vanilin šećer izmutiti kulinarskom žicom.
- Dodati naribanu tikvicu , brašno sa praškom za pecivo i gustin, koricu i sok limuna i med.
- Malo izmješati i dodavati žlicu po žlicu jogurta, mješajući sjediniti u gustu smjesu.
- Kalup  namazati maslacem i posuti smeđim šećerom.
- Pećnicu zagrijati na 200 stupnjeva i peći oko 15 minuta, pojačati na 220 stupnjeva i peći još oko 10 minuta. Ukoliko vrh brže potamni prekriti folijom i dovršiti pečenje 



Ohladiti i posuti šećerom u prahu

Mekano, ukusno, mirisno, ……, svaki put nekako baš takav ispadne :) 


Ovo je jedan od onih zahvalnih kolača gdje se količine mogu prilagoditi po želji i potrebi. Isto tako kolač se može napraviti u bilo kojem kalupu tako da sam ga pravila najčešće u četvrtastom, ali i u formi kuglofa, u okruglom , a sada i u malim kalupićima. Isto tako nećete pogriješiti ako kolač prerežete i napunite nekom finom kremom od vanilije, može ga se ukrasiti i šlagom (nisam probala sa čokoladnim preljevom, ali mislim da bi i to bilo dobro), možda nasjeckati i malo čokolade i dodati je u tijesto. Kolač nije presladak tako da za ljubitelej nešto slađega preporučujem još koju žlicu šećera u tijesto (tako je i u originalnom receptu, ali ja sam izbacila šećer i malo povećala med).  Posipanje kalupa smeđim šećerom mi se svidjelo kada sam prvi put to probala tako da sam ga i ovdje primjenila, a sam izbacila šećer iz samog kolača  (vanilin šećer i med ga zaslade) ovo  je jedan slatki dodatak, ali meni se još više sviđa što se u pečenju lagano karamelizira i tako fino krcka .








Sa ovim kolačićem ostajem još malo mislima na odmoru i na morskom zraku, ali sam se isto tako pripremila i za sutrašnji dan. Čeka nas povratak planinarenju, ruksak je već na svome mjestu, vrijeme je savršeno za dolazak na planinarsku stazu koja nas sigurno već sa nestrpljenjem očekuje :) , veselim se…… :) :) 

Marelice, breskve, nektarine, ....liker i marmelada, ........i .....vrijeme je za odmor ! :)

$
0
0
Vrijeme je za odmor….., jupiiiii :) :) 

Veselim se odmoru, veselim se moru, suncu, vremenu koje ću provesti sa  dragim mi ljudima. Krenuli smo dragi I. i ja prvo na sjever, a zatim na jug, malo sa njegovim dečkima , pa malo sa mojim curama :)  I biti će nam super ! :) Veselim se svemu i uopće ne želim razmišljati o ovom nenormalnom vremenu, uostalom razmišljala ja ili ne, kako je tako je. Lijepo bi bilo da konačno dočekamo ljeto, a još ljepše bi bilo da to ljeto dođe kada sam na moru, ali ako i ostane ovako već ćemo se snaći, uostalom uvijek je dobro vrijeme za odmor, dobru knjigu, uživanje u kavici, ali i finoj hrani :) Neizostavno, dobar zalogaj je također dio odmora i ono što pamtimo. Idealno je kada je tih dana kuhanja što manje, a uživanja što više iako je za mene odmor dobrim dijelom i vrijeme kada mogu lijepo u miru kuhati i ponešto novo pripremiti. 

A prije nego što krenem predstavljam još jedan liker i marmeladu. Liker će biti spreman za degustaciju kada se vratim, a degustacija marmelade je već obavljena :) Marelice, breskve, nektarine……., pogledate ih i kao da gledate u sunce, divne su mi te boje, prave boje ljeta. Volim i te okuse, marelica nikad dosta, a dok njima pomalo prolazi sezona stižu breskve i nektarine. Meni su za nijansu draže breskve, a moja sestra će uvijek prvo posegnuti za nektarinama, dok marelice najviše voli dragi I. , a niti ja ih nikada ne odbijam. Prije par dana kuhala sam tako već uobičajeno marmeladu od marelica, dio marelica kuham , a dio gledam , poneku pojedem :) , gledam i breskve i nektarine koje sam kupila i odlučim napraviti i jednu miješanu marmeladu, ljetno voće u ukusnoj marmeladi ! Razmišljam i o likeru od marelica koji je pravila draga Zorica sa bloga Cooking with Zokie i znam da ću i ja dio voćkica staviti u liker, ali ne ostajem samo kod marelica,  staviti ću i breskve i nektarine, i dodati malo limuna, može li biti liker od mješanog voća ? Naravno da može ! :)

I ovaj liker i ovu marmeladu možemo nazvati „sunčanima“, boje su im baš takve, posebno kada zrake jutarnjeg sunca prođu kroz staklenku u kojoj se radi liker…….sunceeee :)








No idemo redom i krećemo sa receptom za marmeladu, dok se ona pomalo peče u pećnici ostatak voća pripremiti ćemo za liker.


Miješana marmelada od marelica, bresaka i nektarina

- 1 kg marelica- očišćenih od koštica i narezanih na komadiće
- 1 kg nektarina - očišćenih od koštica i narezanih na komadiće
- 1 kg bresaka - očišćenih od koštica i narezanih na komadiće
- sok od 2 limuna 
- 800 g smeđeg šećera
- 50 g vanilin šećera
- 1 žlica cimeta
- 3 žlice ruma

- Marelice, breskve i nektarine narezane na komadiće, najbolje je na četvrtine i zatim svaku četvrtinu još prepoloviti staviti u veliki , duboki pleh od pećnice ili sličnu prikladnu posudu koja može ići u pećnicu 
- Voće preliti sokom od limuna i promiješati 
- Dodati smeđi šećer, vanilin šećer i cimet i sve dobro umiješati 
- Pećnicu zagrijati na 180 stupnjeva i sve skupa peći oko pola sata , a zatim promiješati (voće će omekšati i pustiti sok, šećer će se rastopiti, sve će jako lijepo mirisati)
- Nastaviti peći još oko 2 sata  i svakih 20-30 minuta ponovno promiješati. 
- Peći dalje do željene gustoće marmelade i nešto češće promiješati jer će se u ovoj fazi zgušnjavanja marmelada početi pomalo i lijepiti. 
- Marmelada je gotova, razliti je u čiste i zagrijane staklenke, dobro ih zatvoriti i okrenuti na poklopac. Neka tako stoje 10-tak minuta , vratiti ih na pravu stranu i ostaviti da se ohladi. 

I dočekati degustaciju :)








Došlo je  vrijeme za degustaciju , otvorim, pomirišem,  probam je i ostanem pomalo zatečena……, još jedan zalogaj,ma na što me ovako jako podsjeća ? Ovo je jedan poznati okus, onaj koji mi se od nekuda vratio vratio…..gusti sok ! :) Da, stvarno, ova marmelada ima isti okus kao gusti sok, onaj kupovni u tetrapaku koji sam nekada davno znala kupiti, ali ne pamtim kada sam ga kupila ili popila u zadnje vrijeme. Zalogaj ove marmelade je kao gutljaj gustog soka :)

I dok je marmelada već degustirana liker je tek u nastajanju i baš po povratku sa odmora dočekati će me da ga procijedim i poslužim prvu čašicu.


Liker od marelica, bresaka i nektarina 

- 12 kom marelica
- 4 kom nektarina
- 4 kom bresaka
- 10 sredina koštica marelice
- 2 limuna
- 4 štapića cimeta
- 1 kg šećera
- 50 g vanilin šećera
- 800 ml rakije
- 200 ml vode

- Marelice, breskve i nektarine oprati i očistiti od koštica. Narezati ih na komadiće ili na ploške, po želji
- U prikladnu staklenku slagati voće i nakon jednog sloja voća staviti dio šećera i vanilin šećera i tako potrošiti pripremljeno voće i šećer i vanilin šećer.
- Dodati i sredine koštica marelice.
- Limun narezati na ploške i dodati ih voću i šećeru
- Dodati i štapiće cimeta.
- Na kraju naliti rakiju i vodu
- Staklenku (ili staklenke) zatvoriti i ostaviti na suncu oko 30-tak dana (obzirom koliko je malo sunca ovo ljeto ja ću ga ostaviti i malo dulje da se sve dobro rastopi i okusi sjedine) 








Nakon što sam sve složila u predviđene staklenke zaključila sam da su možda ipak premalene i kada se krene otapati šećer moglo bi biti u njima pomalo tijesno. Stoga sam uzela jednu veliku staklenku i prelila sve u nju tako da sada za sve ima dovoljno mjesta , a ja mogu biti mirna da će me liker dočekati tamo gdje i treba :)

A svako jutro koje bi nam poklonio koju zraku sunca donijelo je to isto sunce i kroz ovaj liker. Ma i kada vani nije bilo sunca iz ovog likera sjaji, nije li na kraju najvažnije da sami znamo pronaći i vidjeti sunce. Pa taman i ovako u staklenki budućeg likera :) 








Svima koji navratite ovdje ovih dana dok me nema hvala vam na posjeti i osjećajte se kao kod kuće iako je domaćica malo odšetala :) Želim vam lijepe dane, puno sunca i smijeha , ljeto je :) , vidimo se krajem mjeseca, odmorni, veseli, puni dojmova, sa novim receptima……… Veliki pozdrav !




Zamalo pinđur ! :)

$
0
0
Da, trebao je biti pinđur ali nije baš, a isto je dobro i fino, zamalo je i ispao pravi pinđur, malo je nedostajalo, tek kilogram ili dva paprika :) I nije mi žao što je ispalo tako jer ovo što sam dobila mi se sviđa i najradije bih napravila još, ali teško da ću više skupiti ovako dobre domaće paprike, rajčice i patlidžane pa ću se zadovoljiti ovime što imam, a sigurno ću i sljedeće ljeto  napraviti pravi pinđur, a vjerujem ponovno i ovaj "zamalo pinđur" :) 








Ljeto još traje usprkos današnjoj kiši, ne smeta mi, neka malo pada, vrućina se smanjila, prodisala sam, kiša je donijela i onaj mir i pomalo sjetu koju volim osjetiti, danas sam i pokisla pa skuhala čaj, navukla i lagane čarapice :) , ............i dosta je o kiši, vraća nam se ljeto i vraćam se i ja ljetu. I odmoru u Dbk koji je bio lijep kao i uvijek, ........dragi I., moje cure, prijateljice, more, sunce, Grad...... Danas ipak neće biti standardnog izvještaja sa odmora, neće biti slika mora, sunca, Grada, manje ili više tradicionalnog dubrovačkog recepta ........danas pečemo,pripremamo i pospremamo povrće kojim me i ovaj put darivala moja draga prijateljica M., priča o baštini i  povrću mojih dragih prijatelja je iz ovog posta.  Dobila sam pravo, dobro , domaće povrće, iz godine u godinu od kada ga uzgajaju i darivaju me njime mislim da je sve bolje, ove godine najbolje do sada, boja, miris, okus, sve ima.........uživam slažući ga na stol i odvajam ono od kojeg ću napraviti pinđur, zamalo pinđur :) 

Osim što u Dbk imam privilegiju dobiti povrće ravno iz baštine mojih prijatelja, privilegirana sam i fotkati ga na danjem svjetlu, na suncu, u vrtu, a može i u skalama od zgrade :) ......., lijepo opušteno, na odmoru sam pa je svako doba dana prikladno i za fotkanje. Smjestim tako par primjeraka na skaline, krenem fotkati,  naiđe susjed, gleda ali ne komentira, pa opet gleda.......povrće, fotić, hmmmm.....ma dobro sam, dobro, prođite vi, meni se samo eto baš ovo činilo zgodno mjesto za par fotkica :) I nasmijemo se zajedno :) 








A mami i meni se odmah učinilo zgodno dobar dio povrća smjestiti u jedan dobar pinđur. Naime, tih dana je bilo vrijeme najvećih vrućina i na skoro +40 stupnjeva u hladnjaku nije više bilo mjesta za sve,  i svježe namirnice smo trebali brzo trošiti, tako i ovo povrće nije moglo dugo izdržati pa ga je trebalo čim prije pripremiti. Ideja smo imale puno, a kada sam u jednoj knjižici vidjela recept za pinđur i predložila ga mami odmah je rekla "da, napravi pinđur ! ". Lijepo smo to odlučile, krenula sam izvagati sve potrebno, zaključila da nemam baš dovoljno crvenih paprika već više žutih, zatim i da uopće nemam dovoljno paprika u odnosu na druge sastojke kako bi trebalo ići po receptu za pinđur i na kraju da ću ipak iskoristiti ovo što imam i napraviti - zamalo pinđur ! :) 

Dok u receptima za pravi pinđur prevladava paprika, a rajčice i patlidžani se dodaju u omjeru pola količine paprika ja sam odvojila jednaku količinu paprika, rajčica i patlidžana . Također, povrće bi trebalo usitniti u konzistenciju pekmeza, ali ja sam se odlučila na rezuckanje povrća, nekako mi ga je draže takvoga kasnije konzumirati i kao da ostane punijeg okusa. U receptu je naznačeno da se i začini mogu dorađivati po ukusu i sto sam također iskoristila, mama nije mogla zamisliti da to ne bude malo "jači" pinđur tako da se tu našao i kajenski papar i pokoja ljuta papričica.  Na kraju sam dobila nama dragi "zamalo pinđur" :) 









Zamalo pinđur 

- 2 kg paprika
- 2 kg patlidžana 
- 2 kg rajčica 
- 1,5 dcl ulja (plus 2-3 žlice ulja) 
- peršin - količina po želji (ja sam kupila standardnu vezicu peršina i nju iskoristila) 
- 3 režnja češnjaka 
- 1 žlica šećera 
- 1,5 žlica soli
- 1 žlica kajenskog papra (može se koristiti i obični papar) 
- 2-3 ljute papričice 

- Paprike, rajčice i patlidžane narezati (može na pola) staviti u pleh od pećnice prekriven papirom za pečenje, lagano nakapati uljem i peći na 180 stupnjeva cca 1 sat , dok potpuno ne omekšaju (ja sam ih pekla u 3 puta, svako povrće posebno, a toliko je i stalo u pleh) 
- Pečeno povrće ohladiti, a zatim mu odstraniti koricu i nasjeckati ga (po želji i usitniti štapnim mikserom) 
- Paprike, rajčice i patlidžane sjediniti u posudi za kuhanje i dobro sve umiješati. (ovako se može ostaviti preko noći na hladnom mjestu, a može se i nastaviti odmah sa kuhanjem) 
- Peršin i češnjak nasjeckati i dodati u povrće
- Ulje dodati povrću i sve skupa dobro umiješati da se sjedini
- Kuhati na laganoj vatri dok smjesa ne uzavri uz stalno mješanje 
- Dodati šećer i nastaviti kuhati uz stalno mješanje oko 5 minuta 
- Zatim dodati sol i papar, dobro ih umiješati i nastaviti kuhati još oko 10-tak minuta 
- Na kraju dodati ljute papričice, umješati ih i kuhati daljnjih 5 minuta. 

Pinđur ili zamalo pinđur ili ......kako god nazvali ovako pripremljeno povrće rasporediti u čiste i zagrijane staklenke, na vrhu svake staviti malo ulja (od one plus 2-3 žlice) dobro ih zatvoriti i okrenuti na poklopac. Neka tako stoje 10-tak minuta, a zatim ih okrenuti na pravu stranu i ohladiti. 

I zatim bi trebalo degustirati, ali glavna degustatorica, mama, je to napravila prije pospremanja "zamalo pinđura" u staklenke kako bih dobila odgovor na pitanje da li je dovoljno začinjeno. "Dovoljno je" , rekla je, ako ona kaže da je tako onda je stvarno začinjeno kako treba :) 

I dobro je , i dovoljno je, osjete se okusi povrća, dosta i češnjaka, pomalo je ljutkasto, fino je, .........veselim se zimskim danima kada ću uz komad mesa, pršuta, sira, komad domaćeg kruha ....na stol iznjeti i ovaj "zamalo pinđur" :) 








Naravno da su me mnogi pitali da li sam po onim vrućinama i na odmoru imala pametnijih stvari za raditi od pečenja i kuhanja povrća, od cijelog ovog postupka, .....pa imala sam i radila sam, ali sam imala i ovaj moj "zamalo pinđur" i uživala sam ga napraviti, vrućini i svemu usprkos :) I već se veselim sljedećem ljetu kada ću sve skupa ponoviti, potruditi ću se nabaviti i dovoljno paprika prije nego krenem sa pečenjem i kuhanjem tako da to bude pravi pinđur, od pravog povrća, od pravih paprika, crvenih, biti će to pinđur okupan suncem :) 






Džem od šljiva i lisnate kiflice.......za dragu Snježu, našu Vrtaljicu !

$
0
0
"Ne brini za mene, biti ću ja dobro" , zadnja je poruka koju sam primila od Snježe, i željela sam da tako bude, da bude dobro, da izađe iz bolnice i jednostavno nastavi gdje je stala, trebala je je još toliko toga napraviti, sa svojim dečkima, sa svojim prijateljicama, učenicima, sa nama kolegicama blogericama. 

Trebala je Snježa sada kuhati džem od šljiva, trebala je ići obrati šipak i od njega kuhati omiljenu marmeladu, trebala je svoje dečke počastiti svojim odličnim pitama, kolačima, trebala je........., napustila nas je naša draga Snježa, a to nije trebala.

"Ovo bih voljela vidjeti na tvom blogu" , prva je poruka koja mi je od Snježe stigla na mail, tamo još 2011. godine, priložen recept za džem, "Confiture noir" ili "Crni džem“ , iz ovog posta. Ima li veće časti nego li kada ti kolegica blogerica pošalje recept i poželi ga vidjeti na tvom blogu. Nakon toga stigao je i recepti za marmeladu od bundeve, iz ovog posta…….draga Snježa, kako je dobro znala što me veseli, što bih voljela isprobati i na kraju objaviti. Primila sam od Snježe na poklon i kuhinjsku dasku, Waga wood-a iz njezinog Konjica kojemu se uvijek rado vraćala, pa je današnji džem našao mjesto baš na njoj. 








U vrijeme dok sam pravila džem od šljiva koji danas objavljujem napustila nas je draga Snježa, trebalo mi je i još mi treba vremena da prihvatim, trebalo mi je i vremena da napišem ovaj post, …….proći će još puno vremena, ali i Snježa će još dugo biti sa nama, jer iza sebe je ostavila puno, ostavila nam je i svoj vrijedni blogVrtaljica. Isprobala sam dio Snježinih recepata, neke nisam zabilježila , a dio koji sam zabilježila je u postovima  za FBI rukavice kada smo istraživali blogVrtaljica, onaj sa slanim jelima  i onaj sa Snježinim slasticama.  Tu je i torta od naranče i badema koju sam isprobala za Božić, ajme koja divna torta , uovom postu

A Snježa je mene jako razveselila kada je između ostaloga u FBI rukavicama isprobala moju dubrovačku dvobojnu tortu, a nije propustila ni meni posebno dragu bakinu rogačušu i sve je tako lijepo prezentirala u ovom postu.

Snježa nam je na svom blogu ostavila puno odličnih recepata koje rado isprobavamo, voljela je mnoge namirnice, posebno one našeg podneblja, rekla bih da su važno mjesto zauzimale šljive pa nam je kao domaćica blog igrice Ajme koliko nas je za temu zadala baš šljive i ja joj danas posvećujen  ovaj moj džem od šljiva, nadam se da bi joj se svidio.








Džem od šljiva sam već radila, najradije istaknem onaj od pečenih šljiva , iz ovog posta, ali nisu zanemarive niti Šljivaste džemijade,  u ovom postuje prva, a ovdje je druga. Naravno, sada kada nas zlatna jesen daruje i jabukama i kruškama šteta bi bilo i njih ne dodati šljivama i napraviti džem od šljiva sa kruškama i džem od šljiva sa jabukama iz ovog posta. Sada tek vidim koje dobro društvo uvodim današnji džem od šljiva, pa da dugo ne čeka evo recepta.


Džem od šljiva

-    - 5 kg šljiva (očišćenih od koštica i narezanih na četvrtine)
-    - 1,5 kg smeđeg šećera
-    - 100 g vanilin šećera
-    - 5 žlica mljevenog cimeta
-    - 10 žlica ruma

Očišćene i narezane šljive prvo pečemo u pećnici, a zatim kuhamo u džem. Postupak je sljedeći:
-    - 1 kg šljiva složiti na pleh od pećnice prekriven papirom za pečenje, posuti sa oko 200 g smeđeg šećera (odvojiti od pripremljenih 1,5 kg) i sa 1 žlicom cimeta (odvojiti od pripremljenih 5 žlica) , staviti u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva i peći oko 15 minuta
-      - Zatim šljive i sav njihov sok od pečenja prebacimo u posudu za kuhanje.
-      - Isto ponoviti sa ostalih 4 kg šljiva
-     - Zatim šljivama i soku u posudi za kuhanje dodati ostatak od 500 g šećera i vanilin šećer i dobro sve umiješati. Po želji šljive se mogu dodatno usitniti štapnim mikserom što ja nisam napravila jer volim da ostane malo komadića, a i šljive su se pečenjem u kuhanjem dosta i same usitnile.
-    - Kuhati prvo na jačoj vatri dok ne uzavri, a zatim nastaviti kuhati na srednjoj vatri uz stalno miješanje dok se ne počme zgušnjavati do željene gustoće, trebati će oko 1 sat kuhanja.
-       - Na kraju dodati rum i dobro ga umiješati.
-    
     Džem je gotov, razliti ga u čiste i zagrijane staklenke, dobro zatvoriti i  okrenuti na poklopac. Neka tako stoji 10-tak minuta, zatim ga vratiti na pravu stranu i ostaviti da se ohladi.

Ne trebam posebno spomenuti da je tijekom cijelog pečenja i kuhanja ovog džema tako dobro mirisalo. Imala sam mirisne domaće šljive, pa cimet, pa kada se malo zapeku sa smeđim šećerom, na kraju i rum, …..kuća je još danima imala miris ovog džema od šljiva. Reklo bi se da je degustacija započela već u tim prvim minutama pripreme džema, a kada smo ga baš i probali i dragi I. i ja bili smo i više nego zadovoljni, dobar je , ali baš dobar !









"Ja sam ti starinska kuharica i ne stavljam želine i slične dodatne u džemove i marmelade već dulje kuham" jedan je od Snježinih komentara koji mi je napisala u postu u kojemu sam prezentirala jednu od mojih marmelada.  Snježa je za sebe često govorila da je starinska kuharica iako nas je upoznala i sa modernim receptima koje je isprobavala. Ja ću ostati pri onome da je bila odlična kuharica i da je bila u pravu kada mi je rekla da se klonim želina, i prestala sam ga i ja koristiti tako da su mi od tada i  marmeladice, džemovi i pekmezi postali bolji.


Današnji džem od šljiva je prvo završio u lisnatim kiflicama, slatkišu moga djetinjstva koji sam uvijek voljela, tako obične, pomalo i neugledne, a tako fineeeee. Sjećam se kako sam se veselila kada sam vidjela da se odmrzava lisnato tijesto i da mama vadi marmeladu ili neki džem, a zatim zamirišu mali lisnati paketići. Za razliku od mojih mamini su uvijek bili lijepi i uredni, moji nikada pa ni sada nisu ispali niti lijepi niti uredni, ali su mi i dalje jako dragi i fini. A recept za ove kiflice zapravo je zapravo recept bez recepta. 

Lisnate kiflice 

-    - 1 pak svježeg lisnatog tijesta
-    -  cca 100 g džema ili marmelade po izboru , ja sam koristila džem od šljiva
-    - 1 žumanjak +2 žlice mlijeka
-    
-     - Lisnato tijesto narezati na kvadratiće i u sredinu svakoga staviti žličicu džema.
-     - Prekolopiti dvije strane tijesta na sredinu da se dobije oblik kiflice
-     - Kiflice složiti na pleh od pećnice prekriven papirom za pečenje
-     - Sjediniti žumanjak i mlijeko i premazati svaku kiflicu
-     - Peći ih u pećnici zagrijanoj na 200 stupnjeva, oko 20 minuta
I tu su mirisne, mekane , ukusne, ………, ah da, u mom izdanju pomalo i neugledne lisnate kiflice sa džemom od šljiva.








 "Majke ti,  šta im fali ? baš su savršeni………." komentirala mi je Snježa kada sam objavila ove Savršeno nesavršene macaronse. Rekla bi sigurno isto tako i za ove kiflice, a na kraju i što im fali, ukusne su i mekane, odmah tople i poslije hladne, sa malo šećera u prahu skroz simpatične. I znam, napraviti ću ih još puno puta i svaki put će mi se neke od njih rastvoriti, nekima će iscuriti marmelada, dok će tek dio njih ispasti onakve kakvima ih želim, ali i dalje im ništa neće faliti.








Snježo draga , ti nam fališ i faliti ćeš i  nadam se da si sada negdje tamo gore gdje te mi ne vidimo našla svoj mir i da si dobro
"Ne brini za mene, biti ću ja dobro.........."

Jesen......jabuke, kruške i kolač :)

$
0
0


"Ona je tu. U tuzi kiše
Po poljanama tiho hoda,
I kuda stiže u vis diže
Usplahirena jata roda 

                                                                  i vječni Dobriša Cesarić 



Jesen je tu i iako je danas, baš kako i Cesarić kaže, nekakva "u tuzi kiše" inače mi nije tužna, možda je malo sjetna, ali je i vesela, onako zlatna, obojana divnim bojama, mekana i nježna, mirisna, ......volim jesen :)  Volim je i kada je kišna kao što je ovih dana, volim i Cesarića i njegovo pisanje o jeseni, volim razmišljati o jeseni i uvijek želim da potraje barem još koji dan, nekako je prebrzo zamijeni zima koja može biti isto tako lijepa, ali jesen je ipak jesen, pogotovo ona zlatna. 

Volim i plodove jeseni, one koje sam rano upoznala i koji bi se uvijek ušuljali u kuću svojim mirisima i okusima, sočne, ukusne jabuke i kruške , pa štrudel od jabuka, kolač od jabuka, ponekad i od krušaka. Kašete jabuka nabavljene "za zimnicu" , otvorim vrata od ostave, a ono mirišu jabuke. Zatim dunje, divne žute dunje i kompoti, džem i kotonjata (npr. iz ovog posta) , a zatim dolazak u Zg gdje su početkom jeseni zamirisali kesteni, mala mjerica, pa velika mjerica i ljubav prema kestenima traje i danas i trajati će. I bundeva koju sam tek otkrila i zavoljela, juhe, kolači, slana i slatka verzija, neizbježna marmelada od bundeve, sve onako lijepo , narančasto,  obojano, kao jesen. Za lijepu i mirisnu jesen danas se častimo mirisnim jesenskim kolačem, sa jabukama i kruškama. 







Već neko vrijeme imam želju napraviti neki kolač sa finim biskvitom, zamišljam ga onako mekan, sočan, mirisan, pravi biskvit, pa neka voćkica u kombinaciji, mogla bi i krema ali ne treba, dovoljan je i samo taj biskvit. Pa ga napravim, ali nije bio niti blizu onoga što želim, hajde dobro biti će druga prilika. Pa između promašaja i druge prilike (ove današnje) pravim neke druge slastice i ponovno se vratim na maštanje o biskvitu, onako mekanom, finom ,......., no, no, znamo o kakvom biskvitu se radi :) 

I dočekam tako današnji slobodan dan, planovi o putovanju na produženi vikend su propali, doma sam, kiša skoro da ne prestaje padati, jesen je, spremiti ću fini ručak i želim kolač, ili poštenije rečeno želim taj biskvit i to sa voćem, zapravo želim jedan jesenski kolač, a pošto ne namjeravam izlaziti mora biti od onoga što imam doma, znači jabuke i kruške. Svi uvjeti su zadovoljeni, treba mi još recept za biskvit, onakav kakav sam zamislila, eh :) 

Pogled mi pada na jednu od knjiga recepata koja se onako malo kao sakrila među ostalima. Naravno da se sakrila kada mi je prijateljica posudila prije x godina, a još je kod mene. Posudila mi je i znači da sam je trebala vratiti, sa prijateljicom se ovih dana nalazim na kavi pa je konačno i prilika da joj uz ispriku uručim posuđenu knjigu, ali hajde da prije toga zavirim još jednom.......gle, gle, pa tu se krije jako zanimljiv recept za biskvit, nema baš neku sliku finalnog proizvoda ali zvuči skroz dobro i baš mi miriše na "ono pravo" , ........i dobro mi je zamirisalo :) 







Pećnicu sam već uključila, kalup je pripremljen, vadim sastojke, pripremam mikser, sve ide kako treba, mora i kolačić dobro uspjeti. Pogledam kroz prozor kao da pitam jesen da li sam dobro izabrala i da li se i ona slaže sa ovim izborom, odgovori mi kapima kiše i prihvaćam to kao pozitivan odgovor, tako je, za danas je ovaj kolač najbolji izbor :) . Složila bi se sa tim sigurno i prijateljica iz čije knjige sam uzela recept, prijaviti ću joj ga svakako :), do naše kave više neće biti ovog kolača, ali sigurno ću ga jednom i za nju napraviti. 


Kolač sa jabukama i kruškama 

- 3 srednje jabuke 
- 1 veća kruška 
- 10- tak kom  badema 

- 125 g maslaca 
- 100 g šećera 
- 1 vrećica vanilin šećera 
- korica 1 limuna 
- 3 jaja 
- 200 g brašna 
- 2 žličice praška za pecivo 
- 2 žlice mlijeka 
- 2 žlice soka od limuna 
- 2 žlice marmelade od marelica
- 1 žlica vode 

- Omekšali maslac miksati mikserom na najvećoj brzini do se ne izradi u kremu. 
- Dodati mu šećer, vanilin šećer i koricu limuna i sve miksati još oko 2 minute. 
- Dodati jedno po jedno jaje , svako dobro umutiti u smjesu i sve skupa miksati još oko 3-4 minute. 
- Zatim postepeno dodavati brašno pomiješano sa praškom za pecivo i sjediniti ga u smjesu mikserom na najmanjoj brzini. Uz brašno dodati i 2 žlice mlijeka koje će pomoći povezati smjesu. 
- Tijesto će biti gusto i glatko, rasporediti ga u okrugli kalup promjera oko 28 cm
- Jabuke i kruške oguliti i narezati u oblik po želji, ja sam rezala na kriškice i svaku po debljem dijelu dodatno narezuckala 
- Bademe nasjeckati 
- Jabuke i kruške složiti po tijestu (kompozicija po želji :) ) , od soka od limuna odvojiti 1 žlicu i lagano ga premazati po jabikama i kruškama. Posuti nasjeckane bademe. 
- Peći u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva, oko 25-30 minuta (ja sam pekla točno 25 minuta, ali kako je kalup promjera 30 cm kolač je malo tanji pa nije dulje trebalo, provjeriti čačkalicom da li je biskvit gotov)
- Preostalu 1 žlicu soka od limuna, marmeladu od marelica i žlicu vode staviti u posudu i lagano zagrijati da bude sve tekuće  i premazati još vruć kolač. Premazivati dok se ne potroši cijela količina marmelade za premazivanje. 
- Ostaviti da se ohladi i dočekati prvi komad za degustaciju :) 

Konačno .........







...........da, da  i da, konačno je to onaj biskvit čiji sam miris i okus osjećala dok mi je samo bio pred očima, to je ta boja, to je ta tekstura, to je taj miris, to je to što volim. I dragi I. kaže "dobar je" , komad , dva, ...... ma fini je, odličan kolač :)  Jabuke i kruške su dodatak koji mu daje dodatnu svježinu i sočnost. Premazivanje marmeladom od marelica nikako ne treba preskočiti, osim dodatne sočnosti i vlažnosti daje i na okusu, definitivno da, a pored svega osjetiti i komadić badema u zalogaju skroz je super :) I naravno, marmelada od marelica bi trebala biti domaća da sve skupa bude ono pravo, kod mene je bila ova ovdje , a umjesto jabuka i krušaka svakako možete staviti i dunje ili bilo koje drugo voće koje volite ili imate pri ruci. 

Danas je ovaj biskvit odigrao važnu ulogu u jesenskom kolaču, a isto tako bi se dobro složio i sa bilo kojim ljetnim voćem, fino će ići u zimsko vrijeme sa suhim voćem i kojim komadićem čokolade, a i u proljeće će naći svoje mjesto za uživanje, uz šalicu čaja, kave, mlijeka, možda i čašicu finog likera ili slatkog vina. Uz sve, a danas uz jesenski dan, mirisan i ukusan.........volim jesen :) 





Karamelizirane dunje i kuglica sladoleda :)

$
0
0
U ovomjesečnoj blog igrici Ajme koliko nas je naša domaćica, draga Kristina sa bloga "Domaćica za vas" za temu nam je zadala - dunje ! 
Prava tema u pravo vrijeme, dunje nisu mogle dobiti bolji termin :) sada je pravo vrijeme da u njima uživamo, kuhamo, pečemo, kombiniramo ih, da nam mirišu ........sigurna sam da će ovo biti krug igrice sa velikim brojem mirisnih recepata. 
Izašla sam malo iz blog igrica u zadnje vrijeme, da se ne ponavljam i ponovno ne objašnjavam kako jednostavno nemam dovoljno vremena taj dio ćemo sada preskočiti, evo me opet u dragoj mi Ajme koliko nas je  i idemo odmah uživati u dunjama i u zlatnoj jeseni koja nam ih je i ove godine poklonila.








"Mogu ti reći da mi je ova jesen baš lijepa i inspirativna", rekla sam prije par dana dragoj prijateljici S. koju rijetko vidim, a i ne čujemo se baš koliko bi htjele i posebno volim naše Skype razgovore kada odvojimo sat vremena za nas i naše priče. Da, ova jesen mi je baš lijepa, sa dragim I. sam komentirala kako je izostalo bablje ljeto koje jako volim, nakon ljetnih vrućina brzo su došle kiše, zahladilo je, i tek sada se ponovno vraća sunce i jesen postaje zlatna, baš lijepa. 

Volim jesen u prirodi, koje divne boje, i danas smo planinarili i uživali u pogledu. Volim jesen na tržnici, ponuda me ove godine posebno privlači, sve je puno boja, okusa i mirisa, i ovu subotu kod poznatih prodavača kupujem poznato, nemaju dunje, a ja sam došla baš po dunje jer napraviti ću kompot i možda još nešto. Idem dalje i nalazim i dunje, kupujem, porazgovaram sa prodavačicom, uključi se još par kupaca u raspravu na temu "što sa dunjama ? " :)  i sada već znam sa čime ćemo se dragi I. i ja počastiti. 








O dunjama sam već pisala, dunje sam već kuhala, pekla, pospremila u kontonjatu i u drage mi marmeladice (linkovi na recepte naći će se na kraju posta). Pravila sam već i kompot od dunja i opet ću :) i kada sam već mislila da sam napravila sve od dunja prodavačica na tržnici mi kaže da najviše voli staviti dunje u pećnicu, malo ih zapeći i to joj je tako fino. Ooooo, pa da, i meni je jako fino kada iz pećnice zamiriše voće koje se lagano zapeče i karamelizira, zapravo obožavam to voće, a kako ga pripremam možete vidjeti u ovom postu.   Odlučeno, dunje ću karamelizirati i onako toplima dodati kuglicu sladoleda od vanilije, To je odlična kombinacija, uz to dragi I. je veliki ljubitelj sladoleda, nisam mu ga dugo već napravila pa smo kupili veliku kutiju sladoleda od vanilije, dobar je, ali.......bolji je kada mu nešto pridodamo, nekada koji keks, nekada neki preljev, a danas karamelizirane dunje. 

Zamirisale su ove dunje, kuglica sladoleda im je bila pravi dodatak, uživali smo, jutros planiram napisati post i hajde da vidim prvo što ima novoga na netu i nađem divne recepte sa dunjama od dragog gospara, kulinarskog akademika, Boža Lučića. Ako ste na FB tada ste sigurno zapazili i gospara Boža, ne zaboravlja nam poželjeti dobar dan šalicom crne kave, ne zaboravlja nam zaželjeti laku noć, radi na očuvanju tradicije, ne dozvoljava da se zaboravi njegovo selo u Konavlima, poklanja nam izvrsne recepte (sve ih bilježim i biti će kad-tad isprobani) i na Du-netu ima svoju gastro kolumnu, danas sa temom : Jesen na stolu: Što se sve može spraviti od dunja ? , ne propustite pročitati i isprobati neki od ovih recepata. A ja se nadam da ću jednom imati priliku i osobno upoznati ovog kulinarskog akademika, da ćemo razmjeniti još pokoji recept i da će mi dati poneki dobar savjet, najviše bih voljela onaj za još bolje skuhati marmelade i džemove :) 








I krenimo karamelizirati dunje, odvajam one koje ću koristiti i pjevušim sve moguće pjesme o dunjama, ima li neko voće koje je više opjevano, jabuka je tu negdje, ali ove pjesme o dunjama su ipak posebne. Dunje inspiriraju kao što je i meni ova jesen inspirativna. Pokušavam pjevati nešto veselo, ali pjesme o dunjama su ipak nekako sjetne i kada dođem do one "za drugog su dunje žuteee...." zaključim da nema smisla, niti su ove dunje tužne, niti su za drugoga, ovim dunjama častimo se dragi I. i ja i neka one samo mirišu, pjevati ću nešto drugo i idemo uživati u mirisu i okusu jeseni sa daškom ljeta koji će nam dati kuglica sladoleda :) 


Karamelizirane dunje   

- 2 veće dunje 
- 2 žlice soka od limuna 
- 4 žlice smeđeg šećera 
- 1 žlica cimeta 
- 1 žlica vanilin šećera 
- 10-tak zlatnih grožđica 
- 10-tak jezgri badema 
- 1 žlica maslaca

- Dunje staviti u posudu za kuhanje, naliti vode da ih prekrije, kuhati na jačoj vatri dok ne uzavri, a zatim na srednjoj vatri još oko 45 minuta dok ne omekšaju (ovisno o zrelosti dunja ovo vrijeme može biti i kraće) 
- Skuhane dunje prohladiti,a zatim ih očistiti od koštica, koliko je moguće i od kore i ostaviti samo meso dunje (ideja mi je bila napraviti 4 jednake polovice, međutim dunje nisu bile baš tako poslušne ili ja to nisam znala dobro napraviti što je bliže istini :) , pa sam nakon čišćenja dobila nekoliko komada čistog mesa dunja) 
- Žlicu maslaca otopiti i obilno premazati pekač. Složiti dunje, preliti ih sokom od limuna, posuti smeđim šećerom, cimetom i vanilin šećerom i staviti peći u pećnicu zagrijanu na  180 stupnjeva. 
- Nakon 20-tak minuta po dunjama posuti bademe i grožđice, pećnicu pojačati na 200 stupnjeva i peći još 10-tak minuta. 

Mmmm miriše, baš lijepo miriše, i dunje i onako karamelizirane , ......dolazi dragi I. i pita što tako lijepo miriše u stanu :) Dunje mirišu, ravno iz pećnice, karamelizirane, znaš :) , a imamo i kuglicu sladoleda od vanilije. 








Karamelizirane dunje iz pećnice treba ostaviti da se malo prohlade, mi smo to vrijeme iskoristili za slikanje, a zatim im još toplima dodali kuglicu sladoleda i nije preostalo ništa drugo nego lijepo se počastiti :) 

Uživati ćemo još u slasticama od dunja, neka zlatna jesen kakva nam se pokazala jučer i danas još potraje, neka još ostane ovako inspirativna kakva je sada, neka nam dozvoli da upijemo još malo topline jesenskog sunca, da nas svaki dan iznova iznenadi svojim mirisima, bojama, da uživamo u raskošnim plodovima jeseni, jelima i slasticama koje ćemo od njih pripremiti. 








Ovaj recept šaljem dragoj Kristini kao moju prvu ulaznicu u blog-igricu Ajme koliko nas je. 
A ostale ulaznice koje isto tako kreću prema dragoj Kristini su :

- Kontonjata- sir od dunja 
- Kolač sa dunjama 
- Marmelade od dunja sa mirisom lovora i ruzmarina 
- Štrudla od dunja
- Štrudel od krušaka, jabuka i dunja 



Natučene zelene masline ........blogorođendan i darivanje !

$
0
0
Nekako sam znala da će kuglica sladoleda iz prošlog posta značiti više od samog sladoleda uz karamelizirane dunje, odnosno možda i nisam znala ali sam se sigurno potajno nadala da će nam donijeti još malo ljeta, i donijela ga je :) Donijela mi je ne samo ljeto već i odlazak u Dbk kojemu sam se isto tako nadala, ali ga do zadnjeg trena nisam ozbiljno planirala. Sve se nekako posložilo i prošli tjedan uživala sam u Gradu, u suncu, u toplini, ljeto se još malo vratilo :)  I nije se samo ljeto vratilo već sam se i ja vratila godinama unatrag onaj tren kada je mama spomenula , a zatim i ispred mene stavila natučene zelene masline ! 








Prije nego što se posvetimo natučenim zelenim maslinama uživajmo još malo u lijepim sunčanim danima koji nas sada prate i skoknimo zajedno još malo do Grada, da osjetimo miris mora, uživamo u suncu i u svakodnevnim prekrasnim zalascima sunca, da osjetimo onaj lagani povjetarac koji nas uvijek prati bilo gdje da krenemo , u šetnji Stradunom, u obavljanju svakodnevnih sitnica, uživanju u kavicama sa mojim curama i sa dragim prijateljicama, uživanju u ljepoti Grada koja me uvijek i iznova impresionira. Ovaj put Grad je posebno istaknuo svoju ljepotu, miran i pomalo prazan nakon ljetnih gužvi,a dovoljno živ da mi ništa ne nedostaje. 








Nedostajao je ovaj put u Gradu dragi I.koji mi se nije mogao pridružiti pa će zajednički trenutci u Gradu pričekati neku drugu priliku, a ja sam ovaj put uživala za nas oboje :) Drage prijateljice su me izvele u popularni restoran Pantarul koji vodi naša kolegica blogerica Ana-Marija sa bloga Da mi je nešto slatko. Pantarul definitivno ima sve moje preporuke, bravo Ana-Marija !  kada smo već kod bloga i blogova u Dbk sam proslavila i 6.rođendan bloga !! Kada sam ovo izgovorila i napisala skoro da ne povjerujem da sam već 6 godina ovdje, narastao je pomalo ovaj blog (ajme kako me smijeh uhvati kada vidim i pročitam moje prve postove, baš su kao dječju prvi koraci :) ) , a narasla sam i ja zajedno sa blogom, i zajedno sa vama. Za blogorođendan red je počastiti i darivati. Počastila sam tako sestrine kolegice sa posla , mini pite sa jabukama i kruškama kao i kolač koji ću predstaviti u nekom od sljedećih postova su im se kako su rekle svidjeli :) A nekoga od vas počastiti ću i darivati paketićem u kojemu će naći : knjiga recepata za muffine i tortice, uvijek dobro došle i rado pripremane i degustirane kolačiće, zatim neke od mojih marmelada, a sve skupa će zamirisati vrećica lavande koju sam donijela iz Dbk-a. Za sudjelovati u darivanju jednostavno napišite komentar ispod ovog posta, ovdje na blogu, i random.org će izvući najsretnijega, sve to do petka 20.11. kada objavljujem dobitnika. Sretno ! :) 









Vratimo se sada maslinama, naravno da ih nisam zaboravila :) Natučene zelene masline su dio mog djetinjstva. Imali smo naša stabla masline, taman toliko da ih imamo za natući. I dobro se  sjećam  kako ih je baka natucala i pripremala dalje do trenutka za konzumaciju , sjećam se kako smo je sestra i ja uvijek sa zanimanjem gledale i veselile se kada bi dala i nama da natučemo koju maslinu obavezno uz uputu kako se to radi, iako je nama sve skupa izgledalo jako jednostavno i ovdje postoje pravila koja treba poštivati ako želimo dobiti dobre prave natučene masline. Sjećam se i kako su im se mama i tata i djed uvijek veselili i jedva čekali da baka objavi da su masline spremne za degustaciju i uvijek je bilo ono "malo za nas, malo za tetu, malo za susjede......." Danas više nema ni bake , ni kuće, niti naših stabala maslina, ali kada god negdje ugledam masline, pogotovo ona stara , kvrgava stabla nekako ih posebno osjećam.










Nema više naših maslima, nema više ni bake koja bi nam natukla masline, ali zato ima starih običaja, volim sve stare običaje, a nekako je među najdražima onaj "malo za rodbinu, malo za susjede....." :) pa se tako i naša draga teta Nine sjetila nas, rodbine, kada je natukla svoje masline, stigla je teglica za nas :)  Teta Nine nas je posjetila i donijela natučene zelene masline, ručamo, pričamo, prošetamo, tema su masline i kako ih tko priprema, slušam i odjednom osjetim one poznate trnce koji dođu kada vas nešto posebno dirne. Teta Nine priča o natučenim maslinama, o tome kako su zrele, sočne, uljne, mirišu po moraču koji se u njih stavlja, .........priča tako da osjećam i miris i okus te masline ! 









Mama i ja se vraćamo doma, vrtim se oko maslina koje smo dobile , a ona me gleda, nasmije se i kaže "mislim da imaš rođendanski post" :) Imam li, a tko će mi izdiktirati recept ? Kako tko će, pa ja ti znam bakin recept, uostalom zašto bi tražila neki drugi, nisu li to natučene masline u kojima smo godinama uživali i koje i danas pamtimo. Istina je, ovo je prilika da sačuvamo još jedan bakin recept i da ga mama koja ga je zapamtila podijeli sa nama, isto kao što nam je teta Nine dala priliku da ove godine ponovno uživamo u natučenim maslinama. 








Ovaj recept je zapravo priča,  recept koji nema propisane količine, recept koji priča o pripremi natučenih zelenih maslina, onako kako ih je pripremala moja baka, a meni ga je prenjela moja mama. 


Natučene zelene masline

Izabrati zdrave zelene masline. Lagano ih natući po mogućnosti drvenim batom. U pravilu je dovoljan jedan odmjereni udarac tek da puknu na jednom mjestu. Nikako se ne smije dogoditi da pukne koštica. Natučene masline staviti u veliki lonac i naliti vodu da ih prekrije, poklopiti i tako ostaviti 24 sata. Nakon toga ocijediti vodu i ponovno naliti čistu vodu. Ostaviti ih opet 24 sata i zatim promijeniti vodu. Ovaj postupak ponavljati 14 dana. Ovime se masline odgorče i puste višak ulja. Nakon 14 dana masline ocijediti i prebaciti u čistu posudu. Ubrati divlji morač (stabljike sa cvjetovima) i narezati ga na štapiće 2-3 cm duljine. Uzavreti vodu, dodati soli po želji, ali paziti da ne bude preslano. U lonac u kojemu su se masline namakale u vodi slagati sloj maslina i posuti štapićima i cvijetom morača i tako redom sve do vrha. Na vrhu treba biti sloj maslina. Sve to zaliti vrućom, slanom vodom, poklopiti i ostaviti 24 sata. Nakon 24 sata masline i morač prebacivati u staklenke i zaliti tekućinom. Voditi računa da se morač pravilno rasporedi. Zatvoriti staklenke i pustiti da tako stoji 8-10 dana. Nakon toga natučene masline su spremne za jelo. Staklenke čuvati na tamnom i hladnom mjestu. 


Nešto više o biljci morač koja se koristi za ove masline (podaci preuzeti sa neta) : 
"Morač je vrlo važna ljekovita, aromatična, začinska, medonosna, hranjiva i industrijska biljka.  Raste divlje i poludivlje svuda oko Sredozemnog mora. Morač ima mesnat korijen. Stabljika je valjkasta, razgranata, visoka 1 do 2 metra. Listovi su igličasto-končasto dijeljeni. Cvjeta u guste i velike štitove na vrhu stabla i ogranaka. Cvjetovi su žuti. Cijela biljka je jakog i ugodnog mirisa, što se bolje osjeti kad se među prstima rastrlja. Ukusa je slatkog i vrlo aromatičnog"


Natučene zelene masline su (konačno) spremne za jelo :)







Ovako pripremljene masline se mogu konzumirati sve dok su čvrste, a poželjno ih je potrošiti u roku od 2-3 mjeseca. Poslužuju se tako da ih se ocijedi iz tekućine u kojoj stoje i sasvim malo začine maslinovim uljem. Netko doda i malo octa, ali mogu se jesti (a meni su tako i najbolje) samo ocijeđene.
Odličan su prilog uz pršut, sir, sir iz ulja, slane sardele, a našima starima su često uz komad pogače bile "glavno jelo". Mi smo ih poslužile uz slane sardele i kapare.








Jedna teglica je stigla sa mnom u Zg, dragi I.ih je probao i jako su mi se svidjele, uživati ćemo još malo u ovim maslinama, brzo se troše :), ali zato sljedeće godine.........pa valjda bi i ja znala natući masline, bakin recept imam. Hvala mama ! 








Hvala i svima vama što ste i danas, nakon 6 godina, ovdje, hvala vam što ste zajedno sa mnom i sa mojim pričama i receptima, hvala vam što ste stalna motivacija da ovaj blog živi i dalje, ........do novog posta i nove priče i recepta uživajmo zajedno u natučenim zelenim maslinama, i ......ne zaboravite na darivanje ! :) 

Juha u bojama i okusima jeseni i ......dobitnik darivanja :)

$
0
0
U prošlom postu je bilo darivanje, u ovom postu objavljujem dobitnika darivanja :) . U prošlom postu pričala sam o ljetu koje se vratilo i lijepo potrajalo, o šetnjama i druženjima u Gradu , a u ovom postu nakon što sam po povratku u Zg više radila, a manje šetala, ali  još uvijek po lijepom vremenu, pričati ću opet o jeseni. O jeseni koja je, sada već konačno, ispratila ljeto i drži svoje mjesto prije nego što nam dođe ona prava zima. Iako se danas kada je hladno i kišno, kada sam konačno izvadila debele džempere i jakne, može činiti da je već došla zima , ipak još uvijek uživamo u jeseni i plodovima jeseni. A po ovakvom vremenu posebno je lijepo uživati u toploj, mirisnoj juhi, u onoj koja za glavni sastojak ima bundevu, a kada bundeva ugosti i kapulu i crvenu papriku i nekoliko začina na stolu će zamirisati sva raskoš jeseni :) 








No, prije nego pređemo na recept za ovu juhu vratiti idemo objaviti pobjednika darivanja. Prije svega hvala vam svima na lijepim komentarima, na lijepim željama za blogorođendan. Hvala vam što ste se javile posebno u vrijeme kada sam ja posustala sa komentarima na vašim blogovima što znam da nije lijepo, ali sada je tako i čim se opet sastanem sama sa sobom i sa vremenom neću kod vas samo čitati već ću ponovno i pisati. A sada je na redu random.org koji kaže da je dobitnik darivanja : 

True Random Number Generator  1
(Napominjem da sam upisala min.1-max.15 što je broj komentara koji sudjeluju u darivanju  i tako dobila rezultat, ali ne mogu ovdje dobiti onu pravu sličicu random.org-a pa pokazuje kao da sam upisala 1-100)  

Evo ga, kaže broj 1, a komentar koji je prvi ili pod brojem 1 ostavila je naša draga Milkica - Mimi sa bloga Mimi´s kingdom . Još jednom hvala vam svima na komentarima i na sudjelovanju u darivanju ! Draga Milkice drago mi je da te mogu razveseliti pripremljenim poklonom i molim te javi se na mail da se dogovorimo kako i kada će poklončić naći put do tebe :) 
I evo nas opet kod jeseni, bundeve, dodataka bundevi, fine juhice. Da, za hladnijih dana dobra juha je obavezan dio obroka, ako ne i samostalan obrok, Dok sam ja uglavnom odrasla na domaćim bistrim juhama koje nam je kuhala baka i bez juhe ne mogu , dragi I.i nije preveliki ljubitelj juhe i mislim da ne bi niti primjetio da je danima nema na stolu. Ipak, pomalo smo došli do toga da voli guste povrtne juhe , došli smo i do juhe favorita :), kod nas dvoje jako popularne juhe od peršina iz ovog posta. koju i danas toplo preporučujem, A ja sam došla do toga da sve češće pripremam baš te guste juhe pune povrća i da mi sve više odgovaraju. Osim same juhe jako me veseli birati i kombinirati povrće za juhu, vesele me boje kojima me to isto povrće privlači, vesele me njegovi sirovi okusi , a zatim i oni koje dobijem kada ga pretvorim u juhicu :) I povrće za današnju juhu prštalo je bojama, bundeva, kapula, crvena paprika, posoljene i sa malo maslinovog ulja spremno su zajedno krenule prema pećnici na prvu fazu pripreme :) 



  




Juha u bojama i okusima jeseni (juha od bundeve, kapule i crvene paprike) 


- 700 g očišćene bundeve narezane na kockice - 1 veća glavica kapule - 1 veća crvena paprika - 2 do 3 žlice maslinovog ulja - cca 0,5 dcl vode - 1,5-2 dcl vrhnja za kuhanje - sol - papar - 1/2 žličice mljevenog cimeta - 1/2 žličice kurkume - 1/4 žličice mljevenog muškatnog oraščića - 1/4 žličice mljevenog đumbira - peršin i 1 žlica maslinovog ulja za serviranje 
- Kapulu i crvenu papriku očistiti i narezati , pridodati bundevi narezanoj na kockice i složiti u pleh prekriven papirom za pečenje. Posoliti i ravnomjerno preliti sa 2-3 žlice maslinovog ulja. Peći u pećnici zagrijanoj na 200 stupnjeva oko 20 minuta. - Povrće iz pećnice staviti u blender , dodati oko 0,5 dcl vode i izmiksati (ili povrće prebaciti u posudu za kuhanje, dodati vodu i usitniti ga štapnim mikserom) - Izmiksano povrće staviti u posudu za kuhanje, zagrijati do vrenja i zatim lagano kuhati dodavati vrhnje do željene gustoće juhe. - Dodati sve začine i dobro ih umiješati u juhu, sol i papar po želji do željenog okusa (obzirom da su i bundeva, i kapula i luk slatkasti trebati će malo više soli) - Nakon dodavanja začina kuhati uz stalno mješanje još oko 1 minutu i ......juha je gotova :) 
Servirati sa malo nasjeckanog peršina i 1 žlicom maslinovog ulja (možete ga i ljepše rasporediti nego što sam to ja učinila, ali ispalo je tako kako je :) ) 







Kako god da je ispalo ovo maslinovo ulje na vrhu prije prve žlice svakako ćete ga umiješati u juhu zajedno sa peršinom i tada kreće degustacija. Juha neka bude vruća i užitak neće izostati, zbilja je puna okusa, miriše, krijepi, možete popržiti i par komadića pancete i dodati je kod serviranja, tada je tek ovo i više nego odlična juha ! Nama se baš svidjela i ušla u redovan jelovnik. A sada , dok jesen još traje iskoristimo je :) , iskoristimo divnu , narančastu bundevu koja suncem oboji svaki tmuran dan, iskombinirajmo je sa korjenastim i ostalim povrćem i uživajmo svaki dan u nekoj novoj juhi u bojama i okusima jeseni ! 


 





FBI rukavice - Vrtaljica

$
0
0
U ovom krugu blog igrice FBI rukavice koju je pokrenula draga Maja sa bloga Cooks and Bakes istražujemo blog drage Snježe ,Vrtaljica.
I bilo bi lijepo kada bih sada mogla samo nastaviti onako kako to obično radim u FBI rukavicama, ali ne, ovaj put je drugačije, ovo je poseban krug igrice, ovo je tužan krug, ovo je u spomen na našu dragu Snježu koja nas je prerano napustila i ostavila dubok trag u našoj blog zajednici. Ostavila nam je Snježa i svoj odlični blog Vrtaljica na koji sam uvijek rado dolazila i na koji ću i dalje dolaziti. Snježa mi nedostaje, i nedostajati će, ali njezin blog i  recepti će živjeti i kroz njih će i Snježa uvijek biti sa nama.

Još uvijek mi u mislima odzvanja njezina zadnja rečenica koju mi je uputila "Ne brini za mene, biti ću ja dobro", čekala sam da bude dobro, čekala sam da zajedno prošetamo po Dbk, toliko puta smo to spomenule, jednom ćemo se vidjeti i to baš u Dbk, i nismo, lijepo je o tome napisala draga Katarina - Laka kuharica u ovom postu, mislimo da je svo vrijeme ispred nas, a onda odjednom shvatimo da baš i nije. Otišla je tako Snježa u neku drugu šetnju, a mi smo ostali i još jednom se zajedno našli u FBI rukavicama, na blogu Vrtaljica, u spomen na Snježu.






Snježin blog smo već jednom istraživali u FBI rukavicama i isprobala sam tada dio njezinih recepata, podsjetnik na taj krug možemo naći u postu sa slanim jelima , ovdje, i u postu sa slatkim jelima sa Vrtaljice, ovdje. Snježini recepti su se dva puta našli i u Kuvarijacijama, ovdje je podsjetnik na Vijenac od jaja, brokule i šunke , a ovdje na Uskrsni vijenac . Snježini recepti su oni koji se rado isprobavaju, i koji nam rado uđu u kuhinju i ne izlaze, znala nas je draga Snježa baš lijepo i dobro počastiti ! 

Kao u svakom krugu FBI rukavica tako i sada, željela sam isprobati puno, uspjela sam isprobati tek ponešto. I moram priznati da sam cijelo vrijeme tako tužna, baš je ovo tužan krug, htjela bih da i Snježa sa nama sudjeluje .......htjela bih. 

Izbor recepata na blogu Vrtaljica je i više nego odličan i više nego raznolik, to zna svatko tko je tamo zavirio,a zavirili smo mnogi i dolaziti ćemo i dalje. Ipak, ja sam ovaj put ostala pri slatkom programu, doći će i slani na red, doći će pomalo na red mnogu Snježini recepti, i sami recepti i naša Snježa to zaslužuju. A sada krenimo na isprobane recepte za ovaj krug. 

(recepte neću prepisivati već su u linkovima u nazivu) 



Ovo je jedna posebna torta , pravila sam  je za prošle blagdane i koristila sam dubrovačku ljutu naranču, predstavila sam je u ovom postu. Praviti ću je sigurno i za ove blagdane jer je ovo torta koja se mora opet praviti i torta koja nam se svidjela, i koja je baš onako za blagdanski stol. Ukusna, aromatična, jednostavna a profinjena, ......torta !








Starinski kolač, a Snježa je voljela starinske kolače i starinske recepte općenito, kako je uvijek govorila takvi recepti su najbolji, i nekako i jesu, mislim da je u pravu. Na blogu Vrtaljica naći ćemo recept za Deseterac , a nakon toga Snježa je objavila i ovaj, u novom ruhu, Desetereac II. A ja sam početkom 11.mjeseca bila u Dbk i dogovorim se sa sestrom da počastim njezine kolegice u banci gdje radi koje prate blog i često zabilježe pa i isprobaju poneki recept. Hvala im i ovaj put na tome, a hvala im i što su uživale u ovom kolači za koji su rekle da im se svidio i za koji su tražile recept. Svidio se kolač i meni i mojim curama, tako je sočan, ukusan, pun je ukusa, i baš je jednostavan za napraviti. 

U mojoj izvedbi Deseterac II je izašao iz pećnice u tri oblika, štruca, muffini i mini kuglof. Možete ga napraviti baš kako želite, samo slijedite Snježin recept i uživanje u Desetercu II je osigurano ! 








Lisnate rolnice sa orasima i jabukama 
Orahe ćemo često naći u Snježinim receptima, orahe je posebno volio njezin Zlatan i znala je često spomenuti kako za njega nema kolača bez oraha. Ove rolnice je sigurno pripremala za njega, a meni su se svidjele na prvi pogled. Originalan recept je od drage Dajane sa bloga Baker´s corner ....somewhere in my kitchen, a Snježa ga je sebi prilagodila tako što je umjesto badema koristila orahe. Ja sam ga opet još malo sebi prilagodila pa sam umjesto preporučene paste od oraha koristila sjeckane bademe. Ne znam zašto, ali u zadnje vrijeme skroz preferiram nasjeckane orahe ili bademe umjesto mljevenih pa ih tako i koristim. Za ove rolnice imala sam odlične domaće jabuke , i njih sam sitno nasjeckala, formirala rolnice prema receptu, ispekla i mmmmm.........dragi I.je degustirao, ali moram priznati da sam ih uglavnom sama pojela, ono ne baš sve odjednom ali ipak jesam. Što mogu, odlične su, brzo se naprave, predobro zamirišu !







Medenjaci
Ne, nema i ne može doći Božić bez da zamirišu Snježini medenjaci, od kada sam ih prvi put napravila i od kada smo svi koji smo ih probali utvrdili da su ovo pravi, fini, starinski medenjaci, oni su dio božinih blagdana. Prošle godine pravile smo ih mama i ja i to su ovi koje predstavljam, praviti ću ih i ove godine, čim mi poprave pećnicu (da i to mi se uspjelo dogoditi da mi se baš sada pokvarila pećnica, a već bi trebalo puniti metalne kutije keksićima, .......trebalo bi. U svakom slučaju, medenjaci za svaku preporuku !








I na kraju, kao i uvijek, predstavljam "kapitalac", onaj recept koji mi se svidi ipak malo više od ostalih koje sam isprobala i onaj kojemu se sigurno uvijek iznova vraćam. Iz izbora Snježinih recepata teško je reći koji mi se najviše svidio jer na prvo mjesto bih mogla staviti sigurno više od samo jednog recepta, ali sasvim sigurno mogu reći da su Bojini kolači recept koji me osvojio prvi put kada sam ga isprobala i od tada blagdani ne prolaze bez Bojinih kolača.Prvo sam pravila duplu dozu, pa dodavala još jednu, pa dva puta duplu dozu, Bojinih kolača nikad dosta. 








Bojine kolače sam ovaj put napravila kao pripremu za blagdane, a napraviti ću ih i za same blagdane (jer smo ove odmah pojeli) . Kao i uvijek napravila točno po Snježinom receptu, preporučuje se maslac ili mast, koristila sam maslac, spajala sam ih marmeladom od šipka koju je i Snježa rado pravila i dosta koristila, a jedan dio sa džemom od šljiva. U obje verzije su mi bili prefini. Oni su tako mekani i prhki, stajanjem samo postaju još bolji, a stajati mogu samo zatvoreni u limene kutije i to što dalje od vidnog polja jer kada ih vidite morate ih probati, a onda krene ono jedan po jedan i brzo ćete ih pojesti, sigurno ! 







Draga naša Snježa, voljela bih da mogu još dugo pisati i pričati o Snježinim receptima i o Snježi, ne mogu to nastaviti danas ali ću sigurno to raditi stalno i dalje, više od toga voljela bih da sve to mogu podijeliti sa Snježom, da nije otišla tako daleko i nedostižno, voljela bih da je sada sa nama, ovdje, na Vrtaljici, .......draga Snježo ! 





Viewing all 86 articles
Browse latest View live